25. ročník aerosalonu v Číně zrušený kvůli koronaviru

Zpráva ČTK vydáno dne 10. září 2020
Foto: Yuxuan1122, Wikimedia Commons

Mezinárodní výstava letectví a kosmonautiky, konaná každý druhý rok v listopadu ve městě Ču-chaj, byl zrušen. Stalo se tak poprvé za 24 let, následující ročník proběhne v roce 2022. Podobný osud potkal řadu dalších významných událostí ve světě.

Akci obvykle navštěvují přední výrobci letadel a letecké techniky, jako je Airbus a Boeing, ale i čínská společnost Comercial Aircraft Corporation of China (COMAC). Peking aerosalon tradičně využívá k tomu, aby ukázal svůj rostoucí potenciál v letectví, k vidění tak bývají vojenské stíhačky či bezpilotní letadla.

Čína ruší událost mimo jiné i proto, že cizím státním příslušníkům je z velké části zakázán vstup do země kvůli obavám z dovozu nových případů nemoci covid-19. Výrazně omezeno bylo také letecké spojení s Čínou. Vzhledem k tomu, že se odvětví letecké dopravy vzpamatovává z ničivého dopadu pandemie, mnoho západních leteckých společností si snížilo rozpočet. Některé firmy agentuře Reuters také řekly, že se letos čínského aerosalonu účastnit neplánovaly, i kdyby se konal.

Letos už byl z důvodu omezení cestování a propadu leteckého průmyslu kvůli pandemii zrušen také aerosalon v britském Farnborough. Pandemie však způsobila rušení či odklad i jiných významných mezinárodních akcí, včetně olympijských her v Japonsku, Mezinárodního filmového festivalu v Cannes či Bostonského maratonu.

Odvětví letecké dopravy se v Číně zotavuje a vnitrostátní lety jsou podle údajů poskytovatele dat o letectví OAG nyní zhruba na 90 procentech kapacity před pandemií. Čínské letecké společnosti se však ještě nevrátily k ziskovému hospodaření.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.