Hüner bude s ArcelorMittal Ostrava řešit prodej hutí

Hüner bude s ArcelorMittal Ostrava řešit prodej hutí Redakce vydáno dne 10. dubna 2018

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) bude ve čtvrtek v Praze jednat se zástupci společnosti ArcelorMittal Ostrava o situaci kolem jejích hutí.

Na jednání přijdou odbory podniku a zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů. Zúčastnit by se měl také management firmy. Prodejem ostravského podniku chce nadnárodní ocelářská skupina ArcelorMittal získat souhlas Evropské komise s koupí hutí Ilva v italském městě Taranto. Vyjádření Bruselu se očekává nejpozději 23. května.

Hüner o víkendu uvedl, že případný prodej se musí uskutečnit tak, aby neměl žádný negativní dopad na zaměstnanost v Moravskoslezském kraji. "Situaci s ArcelorMittal Ostrava vnímám velmi citlivě. Jednak jako ministr průmyslu a obchodu, ale také jako člověk, který pochází z Moravskoslezského kraje. Po společnosti ArcelorMittal chci, aby co nejdříve sdělila jasnou představu o tom, co bude následovat a za jakých podmínek bude chtít ostravské hutní závody prodat. Situace je v kontextu toho, co se teď děje ve Vítkovicích a OKD zvlášť citlivá nejen pro Ostravu, ale i pro celý region," dodal ministr.

Společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) má i s dceřinými společnostmi téměř 7000 zaměstnanců. Ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. V roce 2016 vytvořil AMO čistý zisk 1,308 miliardy korun, o 1,017 miliardy vyšší než o rok dříve. Tržby firmě klesly meziročně o 1,807 miliardy na 28,786 miliardy korun. Podnik patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Ta se na na celosvětové produkci oceli podílí zhruba šesti procenty.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.