ABB slavnostně otevřela novou linku

ABB slavnostně otevřela novou linku Redakce vydáno dne 18. června 2018

Při rozšiřování výroby žádná nová hala nevznikla, firma lépe využila stávající prostory, které zrekonstruovala a uzpůsobila. Do rekonstrukce stávající výrobní haly firma investovala stovky milionů korun.

Poptávka po výkonových polovodičích firmy ABB ČR, které vyrábí v závodě v pražských Modřanech, je vyšší, než firma původně plánovala. "Linka je ve fázi nabíhání na plný výkon. Na plánovaných parametrech jsme byli už v březnu. Teď čelíme zvýšené poptávce, která je minimálně o 50 až 60 procent vyšší, než jsme původně v projektu uvažovali. Což ukazuje, že ten záměr byl správný," uvedl ředitel továrny Mojmír Balous.

Firma podle něj uvažuje o dalším rozšíření výroby, ale je do značné míry omezená situací na trhu práce. "Míra nezaměstnanosti je v Česku jedna z nejnižších v Evropě a v Praze je tradičně ještě výrazně pod celorepublikovým průměrem. Díky rozšíření výroby můžeme přijmout další zaměstnance, v řádu vyšších desítek. Ale stavy ještě nemáme naplněné. Rve nám srdce, když nemůžeme zákazníkovi vyhovět nebo máme delší dodací termín," doplnil. Firma se situaci snaží dočasně řešit přesčasy, nočními nebo víkendovými směnami. V závodě nyní pracuje asi 200 zaměstnanců, a to jak z řad inženýrů s technickým vzděláním, tak operátorů.

Téměř veškerá výroba směřuje na export, do Česka jdou pouze jednotky procent. "Nejvíce dnes patří Číně, kde jsou velice zajímavé projekty v souvislosti s olympiádou v roce 2022. Pak je tam projekt v technologii HVDC, což jsou přenosy stejnosměrného napětí. Využívá se při transportu elektřiny na velkou vzdálenost, například ze Severního moře. Z jednotlivých zemí jsou to Švédsko nebo Německo, z ostatních zemí kromě Číny také Indie," uvedl dále Balous. Elektrárny vyrábějí střídavý proud, ovšem na přenos na velkou vzdálenost je nejlepší stejnosměrný. Na místě spotřeby se pak zase změní na střídavý. Proud změní právě součástky od firmy ABB. 

Závod v pražských Modřanech vznikl v roce 1953 pod značkou ČKD Polovodiče. Zpočátku zde byla laboratoř na polovodiče. Spolupráce se švýcarskou ABB začala v roce 1995. V roce 2010 ABB továrnu koupila.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.