Nový 3D skener GOM Scan 1 – The next small thing

Robert Navrátil, 3Dees Industries vydáno dne 20. dubna 2021

Osvědčené GOM technologie v kompaktním provedení. Tak lze rychle charakterizovat novinku, kterou právě uvádí firma GOM na trh. Od akvizice GOMu firmou ZEISS v roce 2019 to je první společně vyvinutý 3D skener s proužkovou projekcí.

GOM Scan 1 míří na střední segment trhu. Díky zajímavě nastavené ceně je dostupný i pro malé a střední firmy. Pohybuje se v cenové hladině současné Škody Octavia, přičemž cena je variabilní dle zvoleného příslušenství. Na financování nákupu lze často využít některý z národních či evropských dotačních programů zaměřený na inovace výroby či konkurenceschopnost. 

Cílové aplikace jsou aditivní výroba, reverzní inženýrství, inspekce nebo digitální archivace. Zejména v oblasti 3D tisku se zvyšuje tlak na kontrolu takto vyrobených dílů. Naskenováním vytištěného dílu zákazník získá protokol o rozměrové přesnosti svého dílu. Navíc obsluha 3D tiskárny získá velmi důležité know-how o procesu 3D tisku a může tak optimalizovat parametry u dalších úloh.

GOM Scan 1 je nabízen ve 3 modelech lišících se velikostí záběru:

Rozlišení skeneru je 6 MPx, což bohatě postačuje na běžné díly ve zmíněných oblastech. Přesnost skeneru je ověřovaná metodikou podle normy VDI 2634 a pohybuje se v jednotkách setin milimetru. Projekční jednotka používá osvědčené modré LED světlo, které je méně citlivé na změny okolního denního světla. Skener jako takový je velmi kompaktní, váží jen 2,5 kg a připojuje se k notebooku pomocí USB3 kabelu. Pro snadnou manipulaci se skenerem při skenování větších dílů může být použit stativ nebo studiový stand. Při skenování malých dílů je výhodné skener připevnit na tuhý stolní stojan. Celé zařízení je mobilní a připravené pro průmyslové použití.

Stejně jako ostatní GOM skenery disponuje automatickou kontrolou stavu kalibrace, změny intenzity světla, relativního pohybu při skenování, identifikací referenčních bodů a transformací do společného souřadného systému. Připojit lze softwarově řízený rotační stůl s nosností až 20 kg. Při skenování i inspekci se pracuje v jednom společném prostředí softwaru GOM Inspect, který už ve své základní verzi nabízí pokročilé funkce inspekce jako například geometrické tolerance tvaru a polohy. Profesionální verze GOM Inspect softwaru pak nabídne plně parametrickou inspekci při opakovaném měření stejných dílů, statistické analýzy nebo importy nativních CAD formátů.

GOM Scan 1 je nabízen novým distributorským kanálem HandsOnMetrology, který vznikl za účelem prodeje, servisu a školení menších 3D skenerů jako jsou ATOS Q, T-SCAN hawk, T-SCAN 10 nebo T-SCAN 20. Více informací včetně ukázek reálných aplikací lze získat na stránkách www.handsonmetrology.com nebo přímo u CZ/SK distributora 3Dees Industries.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.