„Už je to tady“ – Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

„Už je to tady“ – Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně Veletrhy Brno, a. s. vydáno dne 25. října 2021

Všeobecná radost, že letošní MSV v Brně skutečně proběhne, má své důvody. I přes omezený rozsah jde stále o největší strojírenskou událost u nás, a za druhé se tím vracíme do stavu, který bychom si všichni přáli označit jako „normální“.

Drama uplynulých měsíců bylo opravdu zásadní. Po odkladech a následném zrušení veletrhu v roce 2020, o němž generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš prohlásil, že bylo nejtěžším rozhodnutím v jeho životě, visely i letos nad akcí pochybnosti. Původně plánovaný termín v polovině září 2021 byl nakonec posunut až za větší konkurenční veletrh EMO Milano, tedy na listopad, který se pořadatelům zdál být vhodný i pro předpokládanou vyšší proočkovanost společnosti v tomto termínu.  

Přestože se o tom veřejně nemluví, jistě svou roli sehrála také skutečnost, že nebylo pro pořadatele snadné získat na MSV za současné nejistoty dostatek vystavovatelů. Ještě začátkem října byl tuzemský průmysl ospalý a váhavý a ani posunutí uzávěrky pro vystavovatele nepřilákalo některé významné firmy, na něž jsme z minulosti na veletrhu zvyklí. Patrně největším problémem, který není možné řešit na místní úrovni, je nemožnost plnohodnotné mezinárodní účasti, jak na straně vystavovatelů, tak návštěvníků. Některé mezinárodní firmy mají účast na podobných akcích vysloveně zakázanou, jiní by přijet mohli, ale stále mají obavy o své zdraví nebo je odrazují komplikace spojené s preventivními omezeními, jež komplikují cestování.  

Aktuální fakta a čísla 

Brány letošního veletrhu se tedy otevřou 8. listopadu v 9:00 a zůstanou takto do konce týdne, tedy do 12. 11. Asi i s ohledem na kratší listopadové dny budou expozice zavírat každý den v 17:00, v pátek již v 16:00. Rozloha MSV bude menší než minulé roky, ale ne zase o tolik, vystavovatelé zaplní 5 pavilonů: A2, V, G1, F a P. Počet vystavujících firem bude letos lehce přes 1 000. Počet návštěvníků je věcí cti nás všech, kdo máme pozitivní vztah ke strojařině a negativní výsledek testu na covid… takže přijďte.

Bezpečnostní opatření 

Vládní opatření aktuálně umožňují konání veletrhů za podmínek, které jsou akceptovatelné pro většinu vystavovatelů a zachovávají společenský ráz události. Platí povinnost nošení roušek v době, kdy účastník nic nekonzumuje. Do areálu mohou jen osoby, které splňují podmínku „O-N-T“, tedy jsou buď očkovaní, nebo nemoc prokazatelně prodělali, nebo mají platný negativní test. Areál musí umožňovat rozestupy účastníků akce 1,5 metru, což brněnské výstaviště bez problému splňuje.  

Digitalizace jako hlavní téma

Názornou ukázkou digitální transformace průmyslu bude expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F. Cílem projektu je směřovat Českou republiku k „laboratoři Evropy“, kde se nasazují, pilotují a úspěšně rozvíjejí nové technologie. Zlatým partnerem projektu se stala společnost Siemens. Hlavní částí Digitální továrny 2.0 bude tematicky strukturovaná expozice, ve které firmy odprezentují konkrétní řešení a případové studie. „Zaměřili jsme se zejména témata jako umělá inteligence ve výrobě, inteligentní robotika, nové firemní datové systémy nebo blockchain,“ upřesnil ředitel MSV Michalis Busios.  

Pestrý doprovodný program

Součástí veletrhu bude doprovodný program složený z konferencí a přednášek. Uskuteční se i tradiční sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR. Trendům, zkušenostem a obchodním příležitostem ve 3D tisku se v úterý 9. listopadu bude věnovat Fórum aditivní výroby (viz následující strana). Ti, kdo hledají nové kontakty, mohou znovu využít mezinárodní projekt Kontakt– Kontrakt. Jedná se o osvědčenou kooperační platformu, která proběhne ve dnech 8. až 10. listopadu 2021. Tato akce propojuje výhody veletržní účasti a stále populárnějšího matchmakingu, tedy dvoustranných setkání s přesným časovým harmonogramem. Zajímavé poznatky přinese také konference Úspory v průmyslu 2021, která se koná 10. listopadu. Zaměří se na aktuální témata jako snižování energetické náročnosti ve výrobě, správné využití odpadní vody, eliminace plýtvání na stlačeném vzduchu, ekologické a účinné mazání strojů nebo řízení spotřeby moderními informačními systémy. Novinky z plastikářského průmyslu představí 11. listopadu konference Moderní technologie v plastikářském průmyslu. 

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.