Spolehlivost a univerzální použití: fréza Walter s kruhovými destičkami

Spolehlivost a univerzální použití: fréza Walter s kruhovými destičkami WALTER CZ s.r.o. vydáno dne 21. dubna 2022

V podobě frézy pro kruhové břitové destičky Walter Xtra·tec XT M5468 uvádí společnost Walter na trh již sedmou frézu řady Xtra·tec XT. Ta představuje další možnost, jak zvýšit spolehlivost obrábění i ve standardních aplikacích.

V případě výroby náročných součástí, stejně jako v prostředí sériové výroby, se kvalitativní požadavky dostávají brzy do konfliktu s tlakem na snižování nákladů. V těchto případech jsou pak patrné i drobné technologické inovace, zvláště při velkých počtech kusů, a to díky kratší době obrábění, lepší kvalitě obrábění nebo lepšímu poměru nákladů na díl. Aby byla možná bezobslužná výroba, musí se rovněž zajistit spolehlivost celé obráběcí operace. S ohledem na výše popsané požadavky předkládají dodavatelé nová řešení, která se na vlastním obráběcím procesu přímo podílí. Navíc průběžně pracují i na dalších zlepšeních produktivity, spolehlivosti a cenové výhodnosti. Důležitou roli v celém systému zastávají i inovativní obráběcí nástroje. 

Upevnění kruhových destiček bez interferenční kontury 

Vývojáři podílející se na designu frézy pro kruhové břitové destičky Walter Xtra·tec XT, se důsledně zabývali především jejími šrouby. Hlavním problémem, který je potřeba vyřešit při vývoji frézy s kruhovými břitovými destičkami, je způsob zamezení otáčení vyměnitelných břitových destiček během obrábění. Vyměnitelné břitové destičky jsou na svém místě obvykle udržovány upínkou nebo upínacím šroubem, což přináší nový problém. Upínky nebo upínací šrouby vytvářejí na nástroji interferenční konturu, která může bránit v odvodu třísek, a to zvláště při frézování hlubokých kapes nebo jiných dutin. To může způsobovat nános, který má negativní dopad na spolehlivost procesu a kvalitu obrábění. Při nejhorším možném scénáři dojde k zaseknutí třísky, nebo dokonce ke zlomení nástroje. Vývojový tým sídlící v Tübingenu nalezl řešení pro upínání vyměnitelných břitových destiček na nové fréze pro kruhové břitové destičky Walter Xtra·tec XT M5468, které zamezuje jejich otáčení a nevytváří interferenční konturu. Namísto přítlačného upnutí, jež se na trhu často využívá, používá Walter k upnutí destiček rohové fazetky. Až osm přítomných řezných hran je rovněž průběžně očíslovaných, čímž je specifikován správný směr otáčení. Uživatelé tak mohou velmi snadno zjistit, kterou řeznou hranu ještě mohou použít, a tím maximálně využít potenciál každé vyměnitelné břitové destičky. 

Prodloužení životnosti nástroje až o 230 procent 

Jasmin Kleine Hermelink, produktová manažerka pro oblast frézování, jež je u společnosti Walter odpovědná za novou frézu pro kruhové břitové destičky, vysvětluje: „Naším cílem bylo zaručit maximální zajištění proti nežádoucímu otáčení a optimální odvod třísek. Nová fréza předčila naše očekávání dokonce už při zkušebních testech v laboratoři. V určitých aplikacích, jako například při frézování kapes v tepelně upravitelné oceli 42CrMo4 s pevností v tahu 900 N/mm2, jsme dosáhli více než trojnásobné životnosti nástroje v porovnání s laboratorními zkouškami. Avšak i z tržního prostředí jsme obdrželi velmi kladnou zpětnou vazbu.“ Fréza se tak osvědčila jako úspěšné řešení, a to nejen pro obrábění ocelí s vysokou pevností v tahu. Vyměnitelné břitové destičky pro frézu M5468 jsou k dispozici v provedení z devíti různých řezných materiálů. To znamená, že nová fréza pro kruhové břitové destičky je vhodná pro širokou škálu použití, zvláště z hlediska obráběných materiálů. Ocel a litina, stejně jako například titan nebo hliníkové slitiny, lze obrábět bez jakýchkoli potíží. Univerzální využitelnost frézy pro kruhové břitové destičky je výsledkem obsáhlého sortimentu vyměnitelných břitových destiček a geometrické konstrukce tělesa frézy. Fréza M5468 je rovněž k dispozici se čtyřmi různými rozhraními – vrtací adaptér, stopka Weldon, ScrewFit (řešení se šroubovací hlavou vyvinuté společností Walter) a válcové modulární rozhraní. Válcové modulární rozhraní se často používá v odvětví výroby forem a zápustků. Výsledkem je, že k přechodu na nástroj Walter nejsou vyžadovány žádné další investice. S válcovými rozhraními lze nadále používat stávající adaptéry v souladu s principem plug-and-play. 

Reference z praxe

Janne Vainio, majitel finské společnosti Metallisorvaamo M. Hakala Oy ve městě Kouvola, tyto skutečnosti potvrzuje: „S novým nástrojem M5468 od společnosti Water jsme velice spokojeni. Jeho výkonnost při obrábění vložek do forem z hliníkové slitiny AW-6082 je jednoduše vynikající.“ V italské dodavatelské společnosti Officine Meccaniche di Ponte Nossa se frézy používají k obrábění odlévaných otvorů. Matteo Appiani, manažer pro nástrojové vybavení, hodnotí nové nástroje velmi pozitivně: „Nová fréza pro kruhové břitové destičky M5468 je dobré řešení pro kruhové interpolační frézování odlévaných otvorů. Výkonností a spolehlivostí tohoto nástroje jsem velmi potěšen.“ 

Fréza pro univerzální použití zvyšuje ziskovost

Vedle procesní spolehlivosti byla dalším klíčovým cílem vývoje nové frézy Walter pro kruhové břitové destičky i její univerzální použitelnost. Wolfgang Vötsch, hlavní projektový manažer pro oblast frézování, zdůrazňuje širokou oblast použití: „Nová fréza dokáže pokrýt kopírovací frézování, čelní frézování, rampingové frézování, frézování kapes a kruhové interpolační frézování. Novou frézou pro kruhové břitové destičky lze jednoduše dokonale zvládnout většinu nejtypičtějších aplikací frézování. Tato skutečnost uživatelům nabízí dvě výhody v jednom: eliminuje se nutnost měnit nástroje, čímž se dále zvyšuje procesní spolehlivost a navíc, mimořádná univerzálnost těchto fréz snižuje počet nástrojů, které jsou během provozu v oběhu, a které je nutné příslušným způsobem logisticky spravovat. Méně nástrojů znamená i snížení spotřeby vstupních zdrojů v celé škále činností – od nákupu až po správu nástrojů.“ 

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.