Ve Zlíně padaly rekordy

Iva Minaříková vydáno dne 10. května 2022

Tradiční zákaznické dny ve společnosti TAJMAC-ZPS potvrdily roli favorita a bez zaváhání se staly největší strojírenskou událostí letošního jara.

Jedna z výrobních hal v rozsáhlém areálu zlínského výrobce obráběcích strojů se na dva dubnové dny stala hlavním dějištěm akce, jež se svým rozsahem přiblížila parametrům regulérního veletrhu obrábění. Pořadatelé se mohou pyšnit rekordním počtem spoluvystavujících firem, které své novinky představily i rekordnímu počtu hostů. V době uzávěrky tohoto vydání jsme měli potvrzeno neuvěřitelných 888 online registrovaných návštěvníků, pro které byl opět připraven bohatý odborný i doprovodný program, jehož součástí byly také soutěže o řadu velmi pěkných cen. 

„Neberu výmluvu, že vám chybí lidé. Právě investice do produktivnějšího stroje je jedna z mála alternativ, které máte. Vždy pro vás máme řešení. Jen chci upozornit, že dodací lhůty se prodlužují a ceny se nezlepšují, tak na nic nečekejte,“ řekl směrem k zákazníkům generální ředitel Michele Tajariol ve svém úvodním projevu.


K vidění byly novinky divizí ZPS, MANURHIN K’MX a MORI-SAY včetně nového šestivřetenového soustružnického automatu MORI-SAY TM620CNC. Nechyběla ukázka robotizovaného pracoviště v podobě Výrobní buňky 4.0 FAMC 1260i. Návštěvníci měli možnost se podrobně seznámit s novým vzhledem strojů, zhlédnout ukázky nejnovějších technologických seřízení a podrobně se informovat o technických specifikacích. To vše v reálném provozu.

Jaká nás čeká budoucnost?

Letošní atmosféra byla po dlouhé odmlce naprosto jedinečná a potvrdila, že osobní kontakt je pro obchodní jednání nenahraditelný. Nenahraditelným je pak i tradiční zahajovací projev generálního ředitele TAJMAC-ZPS Michela Tajariola. Ten letošní si hned několikrát vysloužil potlesk, přestože v něm bez příkras zaznělo mnoho palčivých témat: válka na Ukrajině, nárůst inflace, Green Deal i liknavost politiků. „Inflaci máme na úrovni 12 %, elektřina a materiály jsou mnohem dražší než v roce 2019 (pokud jsou vůbec dostupné) a poptávka po strojích kolísá nahoru a dolů. Prostě noční můra! Mohli bychom mluvit i o Zelené dohodě, o nejistotě a nestabilitě, kterou vytvořila v dodavatelském řetězci motorů a převodovek pro automobilový průmysl. Díky za to, Greto! Ptám se sám sebe, jestli vůbec tu sebevražednou evropskou politiku přežijeme. Mnohokrát mám pocit, že našimi nepřáteli jsou nejen naši vlastní politici, ale i ti v Bruselu. Nevím, zda to dělají schválně, nebo jsou úplně neschopní zastávat svoji práci, ale strašně kazí tuto krásnou Evropu,“ shrnul aktuální situaci Michele Tajariol v úvodu svého projevu a dočkal se souhlasné reakce v podobě prvního potlesku. „Jaká nás čeká budoucnost, horší, nebo lepší? Nejsem kartářka, abych ji předpovídal, ale dokážu posoudit atmosféru kolem sebe a to, co tu dnes vidím. Je tu s námi na 80 spoluvystavovatelů, mnoho dalších by tu chtělo být, ale už nemáme volné místo. Toto je skutečné srdce Evropy: lidé a společnost, kteří vědí, jak pracovat, a co je důležitější, kteří chtějí pracovat,“ dodal Tajariol a současně ocenil i práci celého týmu TAJMAC-ZPS.

Bezkonkurenční péče

Zákaznické dny ve Zlíně svým rozsahem a atmosférou nemají konkurenci. Za skvělou organizaci a péči o návštěvníky i spoluvystavovatele si pořadatelé rozhodně zaslouží velké poděkování, jež patří i těm, kteří se starají o skvělý catering a zábavnou část programu. Osobně bych pak za hrdinu dvoudenního strojírenského maratonu označila jedinečného baristu v kafetérii, který i přes nekonečné fronty s úsměvem a bez přestávky servíroval báječnou kávu. Mimochodem, jen za první den jí spotřeboval neuvěřitelných 13 kilogramů.


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.