Nové kuličkové šrouby NSK zvládnou dvojnásobný počet zdvihů

NSK Polska Sp. z o. o. vydáno dne 5. srpna 2022

Nová technologie, kterou vyvinula firma NSK prodlužuje životnost kuličkových šroubů při velkém zatížení. Najdou tak uplatnění například ve vstřikovacích lisech nebo servopohonech. Podstatou inovace je lepší rozložení zátěže uvnitř šroubu.

Další výhodou je, že stroje prostřednictvím prodloužené životnosti a zmenšení strojního zařízení šetří materiál i energii. Tyto kuličkové šrouby mají zvláštní význam pro výrobce strojů, kteří přecházejí na elektrické pohony. 

Díky vývoji speciálních šroubů NSK, které mají rovnoměrněji vyváženou zátěž, je možné prodloužit životnost strojů až na dvojnásobek oproti konvenčním konstrukcím (v závislosti na konkrétní úloze). Nové šrouby NSK kombinují patentované vysoce přesné technologie obrábění (včetně na míru vyvinutých specializovaných strojů), simulaci pomocí digitálních dvojčat a využití přesných měřicích systémů (přesnost měření se zvyšuje propojením s daty výrobního stroje). Další výhodou pro výrobce strojů, jejichž kuličkové šrouby musejí zvládat velká zatížení, je to, že díky novým kuličkovým šroubům NSK se zvýšenou trvanlivostí lze použít menší průměr hřídele a ušetřit tak náklady.

Pro mnoho výrobců strojů jsou nově vyvinuté kuličkové šrouby zásadní novinkou. Cíle udržitelného rozvoje a iniciativy v oblasti uhlíkové neutrality, které se objevují v mnoha zemích, s sebou nesou nutnost zvýšit šetrnost k životnímu prostředí a prodloužit životnost průmyslových strojů. Například výrobci vstřikovacích strojů a lisů přecházejí z hydraulických pohonů na elektrické pohony se servomotory a kuličkovými šrouby, protože tím mohou ušetřit energii.

Roste poptávka po vysoce produktivních elektrických vstřikovacích strojích schopných zvládnout složitější tvary a větší velikosti výlisků. V důsledku toho se výrobci strojů snaží navrhovat vstřikovací lisy s kratšími dobami cyklu. Rychlejší a častější provoz vyžaduje použití kuličkových šroubů s velkou trvanlivostí.

Řada vysokorychlostních, vysoce únosných kuličkových šroubů (vnější průměr 100 až 200 mm) využívá nové technologie, aby zvýšenou trvanlivostí umožnila prodloužit životnost strojů. Připojovací rozměry jsou zcela zaměnitelné s aktuálními ekvivalentními modely NSK, takže není nutná žádná změna konstrukce stroje.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.