Budějovický Bosch snížil počet procesních chyb

Zpráva ČTK vydáno dne 27. srpna 2018

Českobudějovická firma Robert Bosch zvýšila díky analýze dat u systému DNOx snižujícímu emise oxidů dusíku kvalitu vyráběných dílů. Procesní chyby redukovala firma meziročně na polovinu.

Společnost dokáže data vizualizovat, ukládat a analyzovat. Při výrobě jedné součástky vznikají stovky dat. Díky softwaru Bosch zjistí, že z 500 až 1000 parametrů, jako jsou rozměry, tlak, proud, odpor, teplota nebo napětí, je 20 klíčových pro to, aby byl vyroben správný díl a ne zmetek. Bosch díky analýze dat pomáhá i dodavatelům zlepšovat jejich výrobní procesy, což jim šetří miliony korun ročně.

"Když na některém podprocesu vidíte, že třeba vzrůstá proud na elektromotoru, tak to znamená, že ten proces se zhoršuje," řekl technický ředitel Václav Pixa. Zatímco bez analýzy dat by to firma zjistila, až když by vypadl vadný díl z linky, díky online monitoringu opraví proces dřív, než začnou vznikat zmetky. "Má to výhodu, že když vidíme, že se něco vyvíjí špatným směrem, nepokračujeme v tom, aby nevznikaly zmetky, které jsou extrémně drahé," doplnil Pixa.

Systém DNOx vyrábí českobudějovický Bosch na několika linkách. Poptávka roste, měsíčně firma vyrobí asi 300.000 kusů. Dodává je většině světových výrobců aut, jako jsou BMW, Daimler a skupina Volkswagen.

Největší riziko zmetků je při předmontáži, kde se firma podle Pixy pohybuje na hranici vyrobitelnosti. U plastů je zde tolerance v setinách milimetru. "Jdeme na rozměry, které se běžně dosahují u kovoobrábění, ale my to chceme u plastů," řekl ředitel.

Při zrakové kontrole využívá firma neuronovou síť, což je nahrazení lidského rozumu umělou inteligencí u jednoduchých úkonů. Zhruba za rok chce mít Bosch u neuronové sítě sériové řešení.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.