EU zavedla cla na dovoz z USA, česká vláda by raději smírné řešení

Zpráva ČTK vydáno dne 9. listopadu 2020
Foto: wirestock, Freepik

Od úterý se vybírají cla na zboží dovážené do zemí Evropské unie z USA. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) to není v tuto chvíli správný krok. Lepší by podle něj bylo vyčkat, jak se k věci postaví nová administrativa Joea Bidena. Karel Havlíček (ANO), ministr průmyslu a obchodu, vyzval dnes Evropskou komisi k smírnému řešení sporu.

EU zavedla cla v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů (téměř 90 miliard korun) v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Evropský blok cla začne vybírat od úterý. Jsou zatím posledním krokem v transatlantickém sporu o pomoc výrobcům letadel, který se táhne 16 let. USA už dříve zavedly cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Světová obchodní organizace (WTO) koncem října povolila také celní odvetu ze strany EU vztahující se na podporu, kterou Washington poskytoval Boeingu.

„Nepovažuji to v tuto chvíli za krok správným směrem. Myslím, že jsme měli počkat na novou administrativu v USA. Rozhodnutí nicméně respektuji. Doufám, že se ekonomické vztahy mezi EU a USA budou s novým prezidentem spíše zlepšovat než dále komplikovat," napsal ČTK Petříček.

Havlíček na dnešním ministerském jednání vyzval Evropskou komisi, aby usilovala o smírné řešení sporu, informovalo ČTK tiskové oddělení ministerstva průmyslu. Také on v návaznosti na výsledek prezidentských voleb doufá v upevnění spolupráce, podporu multilaterálních struktur včetně WTO a v dlouhodobějším výhledu i ve sjednání ambiciózní obchodní dohody mezi EU a USA.

„Spojené státy jsou naším klíčovým partnerem, se kterým bychom měli usilovat o spolupráci v celé řadě oblastí, včetně nových technologií (například kyberbezpečnost, 5G či umělá inteligence). Bez USA se neobejdeme ani v hledání řešení globálních problémů," uvedl Havlíček.

Cla se s největší pravděpodobností dotknou amerických letadel a jejich součástí, dále ovoce, ořechů a dalších zemědělských produktů, pomerančového džusu, některých lihovin a dalšího zboží, od stavebních strojů až po stoly pro kasina.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že nová cla mohou zdražit některé potraviny a alkoholické nápoje. Nejde ale o zásadní změnu. Zda skutečně zdražení nastane, bude záležet i na obchodní politice prodejců, míní. Stejně jako Petříček, také Svaz průmyslu a dopravy preferuje, aby EU se zavedením cel vyčkala do doby, než se Bidenova administrativa ujme funkce.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.