Firma MSV Studénka plánuje investice za 90 milionů korun

Zpráva ČTK vydáno dne 9. září 2020
Foto: MSV Studénka

Strojírenská firma MSV Metal Studénka, která od konce loňského roku patří do skupiny Třinecké železárny – Moravia Steel, provedla generální opravu šabotového bucharu za 22 milionů korun. Celkové investice pro následující dva roky jsou plánované na 90 milionů korun.

Mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel Petra Macková Jurásková uvedla, že v minulých letech byly investice ve firmě podstatně nižší. „Posilujeme pozici v ekologickém segmentu železniční dopravy. Pokud chce být MSV Metal Studénka konkurenceschopná na světových trzích, musíme ji modernizovat. Díky připravovaným investicím výrazně zvýšíme efektivitu výroby,“ uvedl předseda představenstva Moravia Steel Petr Popelář.

Modernizovaný buchar bude uveden do provozu v nejbližších dnech. „Generální opravu provádíme výměnným způsobem a až na pár dílů se vlastně bude jednat o zcela nový stroj. V rámci této investice změníme způsob upínání zápustek za modernější a bezpečnější pomocí rozpínacích klínů, která navíc přinese zvýšení životnosti dílů bucharu," uvedl místopředseda představenstva MSV Metal Studénka Bohumil Onderka.

V podniku se také za devět milionů korun opravuje a modernizuje vodorovný kovací lis, který vyrábí díly pro klíčové výrobky firmy - nárazníky a šroubovky. V dílně podsestav společnost investuje 11,5 milionu korun do nového jednoúčelového stroje pro opracování dalších klíčových výrobků, táhlových háků. Projekt dokončí příští rok.

„V souladu s dlouhodobou strategií naší firmy jsme se rozhodli investovat do automatizace a částečné robotizace některých linek. Hlavním cílem je snížení fyzické námahy osádek kovacích linek, snížení nejakostní výroby a také navýšení produktivity výroby," uvedl Onderka.

Největší investicí v příštím roce bude nový kovací lis téměř za 60 milionů korun, který nahradí opotřebené zastaralé zařízení. „Oproti stávajícímu lisu je nový stroj lépe uzpůsobený pro robotizaci, má o 30 procent vyšší energii kování, přesnější vedení, nižší spotřebu elektrické energie a řadu dalších výhod," uvedl Onderka.

Výrobní linku s tímto lisem firma doplní zakládacím a mazacím robotem. "Linka bude vyrábět kompletní sortiment výkovků do 25 kilogramů, jako jsou například články řetězů, tlačné kusy nebo čepy a zdrže," uvedla Macková.

MSV Metal Studénka je předním evropským výrobcem výkovků a výlisků pro železnice, zemědělství, stavebnictví a těžební průmysl. Přes 80 procent produkce vyváží. Společnost je přímým nástupcem bývalého závodu Vagónka Studénka na výrobu vagonů, založeného v roce 1901. V roce 2011 se firma dostala do insolvence a během reorganizace ji v roce 2013 získala investiční skupina Jet Investment, od níž ji loni koupila Moravia Steel i s její polskou dceřinou společností Kuźnia Ostrów Wielkopolski. Podnik zaměstnává přes 400 lidí ve Studénce a dalších více než 200 nedaleko polské Vratislavi.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.