Hlavní rizika brexitu očima společnosti Kovosvit MAS

Zpráva ČTK vydáno dne 8. dubna 2019

Administrativu spojenou s proclíváním zboží, fronty na hranicích a následně nižší konkurenceschopnost výrobků z EU vůči levnějším dodavatelům z Asie, to jsou faktory, které vidí jako hlavní rizika brexitu strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí. Export do Británie tvoří 30 procent exportu slévárny Kovosvitu.

Pro Kovosvit MAS Foundry, který zastřešuje provoz slévárny - výrobu odlitku z tvárné a šedé litiny - je podíl exportu do Británie z celkového exportu 30 procent. Jedná se o největšího zákazníka Kovosvitu, a to společnost Yamazaki Mazak, světového výrobce obráběcích strojů, jemuž jihočeský podnik dodává obrobené odlitky. 

Od roku 2012 rostl Kovosvitu obchod s Británií meziročně o pět až deset procent. Konkrétní přípravy k brexitu firma zatím nepodniká, protože ani její obchodní partneři v Anglii nevědí, jaké problémy brexit přinese. "Naše exporty však budou podléhat celnímu režimu mimo EU a přibude administrativa se zaclíváním exportovaného zboží, což zvýší náklady, zbrzdí pružnost dodávek na naší straně a budeme o něco méně konkurenceschopní vůči dodavatelům z Asie," uvedl obchodní ředitel Kovosvit MAS Foundry Jan Kočvara.

Dle vyjádření Kočvary se v Británii po brexitu čekají fronty na hraničních přechodech z EU a zmatek, kdy na změnu nejsou připraveni ani úředníci. Dalšími riziky jsou možné další náklady zákazníků Kovosvitu.

Více na www.kovosvit.cz

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.