Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 procent, důvodem je odkládání investic

Zpráva ČTK vydáno dne 6. února 2020

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun. Zhruba tři čtvrtiny investic šly do nových strojů.

Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Podle nich se dá očekávat nárůst investic do technologií takzvaného Průmyslu 4.0. Tím se označuje digitalizace a s ní související automatizace výroby a změny na trhu práce. Vliv na budoucí vývoj bude mít také ekologie a energetika, uvedlo MPO.

„Tuzemští experti jako jeden z hlavních důvodů poklesu uvádějí nejistotu z hlediska produkce v příštích letech, která se projevuje v odkládání investic,“ píše se ve zprávě.

Podle průzkumu společnosti CEEC Research mezi stovkou strojírenských firem české strojírenství letos meziročně klesne o dvě procenta, v roce 2021 se pokles zpomalí na 0,7 procenta. Průměrná doba, na kterou mají strojírenské firmy zakázky, klesla během posledního půl roku o tři měsíce na sedm měsíců. Téměř polovina firem se letos připravuje na snížení zisku. Se zvýšením počítá jen necelá desetina.

Největší část investic strojírenských firem v předchozích dvou letech mířila podle statistik MPO zejména do nových strojů, přístrojů, zařízení nebo inventářů. „Šlo zejména o rozšíření kapacit pro velkorozměrová ložiska, konkrétně o realizaci nové kalící pece, částečnou rekonstrukci kalírny či novou brusku pro velkorozměrová ložiska,“ uvedl výkonný ředitel ZKL Jiří Prášil mladší.

Investice do digitalizace podle ředitele Svazu strojírenské technologie Oldřicha Paclíka zvýší konkurenceschopnost a efektivitu firem. „Strojírenské firmy budou investovat zejména do progresivních technologií, automatizace, robotizace a konektivity. S rozvojem rychlého internetu a internetu věcí se výrazně objemově zvýší a zrychlí tok informací mezi výrobci a uživateli strojírenských produktů,“ doplnil Paclík.

Podle studie CEEC Research zaváděly technologie Průmyslu 4.0 před třemi roky pouze tři firmy z deseti. Během následujících pěti let tak chce učinit 56 procent dotázaných.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.