Kiekert stále inovuje a očekává navýšení výroby

Zpráva ČTK vydáno dne 20. června 2019

Společnost Kiekert z Přelouče na Pardubicku letos opět vyrobí víc zámků do aut a dle jejího generálního ředitele Lukáše Hlavy, nezažívá automobilový průmysl ani v náznacích zpomalování poptávky.

Koncern Kiekert drží asi 30 procentní podíl na světovém trhu. Ve 12 zemích světa zaměstnává kolem 6500 lidí, v Přelouči pracuje kolem 2900 zaměstnanců. Přeloučská firma ročně obstará zhruba polovinu produkce celého koncernu. Zámky se montují do aut mnoha světových automobilek. "Čísla budou letos zase lepší, výrobní růst bude o osm až deset procent. V příštích letech by se měl objem výroby zvyšovat o jednotky procent," uvedl Hlava.

Robotizace výroby

Postup výroby se v posledních letech značně proměňuje, asi polovinu výroby v Přelouči už vykonávají roboti. Firma tak rovněž reaguje na nedostatek zájemců, kteří by chtěli pracovat v továrně. Lidé již tak často nemusejí dělat mechanické a rutinní práce a robotizace zase přímo nebere lidem práci, naopak musí existovat tací, kteří je vymyslí, kteří je naprogramují, kteří se starají o jejich údržbu. "Naší další novinkou ve výrobě je autonomní vozík, který převáží palety. V současnosti jej testujeme a když se osvědčí, pořídíme ho do dalších hal. ho dva týdny," řekl výrobní ředitel Petr Kuchyňa.

Pyropatrona pro ochranu chodců

Velmi zajímavou novinkou ve výrobním protfoliu společnosti je bezpečnostní prvek pro čelní kapoty. Při nehodě člověka s autem tzv. pyropatrona nadzvedne kryt motoru, zranění chodce pak nemusí tak fatální. "Nadzdvižení kapoty působí trochu jako airbag. Člověk nespadne plnou vahou na železný motor. Už se nám novinku podařilo dát do sériové výroby, denně ji vyrobíme 6000 kusů," řekl k této novince vedoucí konstrukčního týmu Bohumil Lapka.

Konstrukční a vývojový tým společnosti čítá přes 70 lidí. Ti se příští rok budou stěhovat do nového zázemí, aby měli mimo jiné více prostoru pro testování zámků v autech. Budoucnost v Kiekertu vidí v autech bez klik. Prototypy již existují a do pěti let prý budou na silnicích. 

Více na: www.kiekert.com


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.