Kovolit vykázal loni ztrátu 27 milionů, kvůli útlumu autoprůmyslu

Zpráva ČTK vydáno dne 28. listopadu 2019
Foto: Kovolit

Firma Kovolit z Modřic na Brněnsku v loňském roce po ziskových letech vykázala ztrátu 27 milionů korun, o rok dříve byla 6,3 milionu v zisku. Důvodem je pokles počtu objednávek v loňském druhém pololetí. Firma to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

Tržby Kovolitu poklesly v loňském roce o 3,5 procenta na 828,8 milionu korun. „Došlo k razantnímu snížení objednávek ve druhém pololetí roku 2018. Ten se týkal především našich významných odběratelů ze segmentu dodavatelů automobilového průmyslu. Propad trhu a vyvolaný pokles zakázek byl způsoben problémy s homologací dieselových motorů v SRN,“ uvedl předseda představenstva Eduard Mareček.

Kovolit se dlouhodobě zaměřuje zejména na dodávky odlitků pro automobilový průmysl. Chce získat podíl i na výrobě elektromobilů. „Společnost se zúčastnila výběrového řízení na díly pro elektromobil, jehož získáním se společnost chce dostat do nového rostoucího segmentu výrobků. U tohoto projektu byly vyrobeny a dodány odběrateli vzorkové série výrobků a nyní se čeká na jejich schválení a uvolnění do výroby,“ uvedl Mareček.

Hospodářský výsledek podle něj negativně ovlivnil i personální vývoj firmy, který má nedostatek kmenových zaměstnanců. V loňském roce jim musel Kovolit zvyšovat mzdy, aby zkušení zaměstnanci neodcházeli do konkurenčních firem. Kovolit loni zaměstnával průměrně 488 lidí, tedy o 42 méně než v roce 2017.

Kovolit Modřice je tradiční výrobce hliníkových tlakových a kokilových odlitků, výkovků z neželezných slitin kovů a speciálního nářadí. Historie továrny sahá do roku 1921, samostatný podnik pod názvem Kovolit n.p. Modřice vznikl o 32 let později.

V roce 1992 byla firma zprivatizována v první vlně kuponové privatizace. Tři roky na to získala většinový podíl společnost RM-Team. O pět let později se majoritním vlastníkem s více než 80procentním podílem stala brněnská společnost Remet. Do skupiny firem patří ještě prodejce automobilů Peugeot, společnost RM Servis. V roce 2018 se akciová společnost Kovolit přeměnila na Kovolit & Remet Group, která je také jediným akcionářem.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.