Kovosvit s VŠTE zkoumá, jak vyrábět odlitky do extrémních teplot

Zpráva ČTK vydáno dne 6. ledna 2020
Foto: Kovosvit MAS

Slévárna Kovosvit MAS Foundry Sezimovo Ústí spolu s Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE) zkoumá, jak začít vyrábět odlitky do extrémních podmínek.

Z tříletého projektu za 31 milionů Kč by měly vzejít technologické postupy, díky nimž dokáže slévárna produkovat odlitky z tvárné litiny určené do podmínek, kde teplota klesá k minus 40 stupňům Celsia. Jde o lodní, automobilový nebo energetický průmysl.

„Výstup z projektu nám umožní rozšířit nabídku odlitků, tím zvýšit konkurenceschopnost, a tedy i exportní potenciál naší produkce v Evropě i mimo ni,“ řekl generální ředitel Kovosvitu Libor Kuchař. Firma vyváží polovinu produkce, hlavně do zemí EU a Ruska.

Výzkum se zaměřuje na výrobu tvárné litiny a odlitků do hmotnosti sedmi tun, určených do podmínek při teplotách od minus 20 do minus 40 stupňů. Zahrne řadu materiálových analýz, využije se i simulační software. „Hledáme hlavně praktické možnosti, jak minimalizovat vady, které při navrženém výrobním postupu odlitku vznikají,“ uvedl Ladislav Socha z Environmentálního výzkumného pracoviště VŠTE.

Projekt potrvá do roku 2022, má rozpočet 31 milionů Kč, z nichž 19,7 milionu kryje dotace ministerstva průmyslu a obchodu. Zbytek hradí Kovosvit.

Strojírenská firma Kovosvit MAS Sezimovo Ústí očekává za loňský rok pokles tržeb oproti roku 2018 o 20 procent na 1,1 miliardy Kč. Podniku klesla poptávka od zákazníků, kteří dodávají díly pro automobilový průmysl. Zisk EBITDA, tedy před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením, bude za loňský rok asi 100 milionů. Kvůli restrukturalizaci skončil v roce 2018 Kovosvit s konsolidovanou ztrátou 100 milionů. Firma zaměstnává 490 lidí.

Podnik má tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ho založil Tomáš Baťa. Firma měla svého času až 3000 zaměstnanců. Na podzim 2016 koupil firmu, která byla zadlužená a nezvládala vyplácet mzdy, průmyslník Jaroslav Strnad. Nyní ji prostřednictvím společnosti Industry Innovation vlastní jeho syn Michal Strnad.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.