Liberecká Magna investovala do výroby přes miliardu korun

Zpráva ČTK vydáno dne 4. června 2019

Liberecký výrobce plastových dílů pro osobní i nákladní automobily Magna Exteriors (Bohemia) se krize nebojí. Firma loni i letos investovala více než miliardu korun do rozšíření výrobního závodu v Liberci. Milionové částky každoročně vkládá i do vývoje nových produktů.

Nosným výrobkem jsou nárazníky, kterých tu ročně vyrobí 2,5 milionu. Od září by se díky investicím do rozšíření měla výroba zvýšit o více než třetinu. Magna pak bude schopna vyrobit, dle vyjádření ředitele libereckého závodu Miroslava Frontze, až 3,5 milionu nárazníků ročně.

Rozvoj elektromobility otevírá nové možnosti

Magna má zakázky zajištěné na několik let dopředu, s rozvojem elektromobility se firmě otevírá cesta k dalším produktům. Trendem je snižování hmotnosti automobilů, což nahrává právě dodavatelům plastových dílů. "V současné době rozbíháme unikátní linky na lepení plastových pátých dveří a lepení spoilerů," uvedl vedoucí rozvoje Tomáš Radosta. Zdejší vývojáři už pracují na dalších plastových dílech pro automobily, jako jsou přední a zadní kapoty, střešní díly nebo dveře. V Liberci se už rozjíždí také výroba pátých dveří pro Toyotu Supra, které jsou nejen plastové, ale mají unikátní rám, který byl vyvinut právě v Magně. "Není tam žádný kovový komponent. Rám tvoří polyuretanová kostra opletená skelnými, karbonovými nebo aramidovými vlákny," doplnil Frontz. Jde o patentovanou technologii, která je podle ředitele velmi dobře použitelná i u dalších produktů. Firma nyní dokončuje vývoj pátých dveří pro Volkswagen Transporter, kde je použit stejný rám. Jedná i s dalšími automobilkami.

111 šestiosých robotů ve výrobě

Magna patří k největším zaměstnavatelům v Liberci, má více než 70letou tradici. Podnik zaměstnává zhruba 1800 lidí, z toho 15 procent jsou agenturní pracovníci. Počet zaměstnanců se navzdory zvyšování výroby výrazně nemění, je to především díky investicím do robotizace a racionalizace výroby. Magna mimo jiné vybudovala plně automatizovaný sklad nárazníků. "Ve výrobě už máme 111 šestiosých robotů, což ve třísměnném provozu ušetří minimálně 500 lidí," poznamenal Radosta. Díky masivnímu používání robotů ve výrobních podnicích se podle něj snižuje i jejich cena, investice se tak i díky výraznému růstu mezd do dvou let vrátí.

Více na: www.magnabohemia.cz 

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.