Mladí konstruktéři v Brně staví špičkové studentské formule

Zpráva ČTK vydáno dne 24. ledna 2020

Studenti z Vysokého učení technického v Brně patří ke světové špičce v závodech studentských formulí. V minulé sezoně soutěže Formula Student v konkurenci šesti stovek týmů obsadili celosvětově deváté místo, v Evropě jsou dokonce třetí.

Formula Student je soutěží pro mladé inženýry z celého světa. Úkolem týmů je během jednoho roku navrhnout, vyrobit a otestovat monopost na závodech. V soutěži se hodnotí inženýrský přístup, výrobní náklady, obchodní schopnosti, spolehlivost, ovladatelnost, výkonnost i bezpečnost vozu. Doplňkově se hodnotí také design.

„Začátek sezony 2018/2019 nebyl vůbec jednoduchý, velká část týmu z předchozí sezony dokončila studium a v týmu nezbylo mnoho zkušených členů. Naštěstí se díky silné náborové kampani přihlásilo mnoho schopných nováčků,“ popsal Vojtěch Řezáč, který má v týmu na starosti komunikaci s partnery.

Za klíčové pro úspěch v minulé sezoně studenti považují mimo jiné to, že měli dost prostoru pro testování. „Postupně jsme zlepšovali spolehlivost nového monopostu. Díky tomu jsme na závodech nemuseli řešit technické závady, ale mohli jsme se soustředit především na podávání nejlepších výkonů,“ řekl současný teamleader Matěj Ecler.

Vývojem a stavbou devátého modelu své formule Dragon strávili studenti VUT více než 32 tisíc hodin. „Základ Dragonu 9 tvoří karbonový monokok, který se používá i v soutěžích Formule 1, s trubkovým rámem v zadní části vozu. Oproti předchozím modelům má Dragon 9 nový koncept podvozku a vylepšenou aerodynamiku. Zrychlení z nuly na 100 kilometrů v hodině vůz zvládne za 3,2 sekundy,“ doplnil Ecler. Vůz váží necelých 190 kilogramů a pohání ho přeplňovaný jednoválcový motor o objemu 510 kubických centimetrů.

Nyní se studenti soustředí na vývoj desátého modelu formule se spalovacím motorem a pracují také na návrhu a vývoji vůbec první elektrické formule eD1.

Studentský tým TU Brno Racing vznikl na Fakultě strojního inženýrství VUT v roce 2010. Na vývoji a výrobě se podílí každoročně zhruba 40 studentů bakalářského a magisterského studia převážně z fakulty strojního inženýrství.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.