Motor Jikov chystá pro Scanii nové odlitky

Zpráva ČTK vydáno dne 4. září 2019
Foto: Scania

Pro svého největšího zákazníka, švédského výrobce nákladních aut, autobusů či lodních motorů Scania, má Motor Jikov aktuálně rozpracováno pět projektů hliníkových odlitků pro nové motory a převodovky tahačů.

Klíčovému zákazníkovi, Scanii, by měl letos holding dodat výrobky za půl miliardy, například i víka na skříně převodovek. O nových projektech jedná holding se všemi odběrateli, mezi které patří Textron, Brose, MEAC či THK. Start sériové výroby všech projektů plánuje holding v roce 2020. Z nových zákazníků navázal loni spolupráci s německou společností IMI Norgren na novém typu tělesa škrticí klapky. Je to hliníkový odlitek do motorů tahačů, jehož sériová výroba začne také v roce 2020.

Více než 60 procent obratu holdingu tvoří zakázky pro automobilový průmysl. Předseda představenstva Miroslav Dvořák sleduje významnou změnu ve výrobní struktuře dodavatelů tohoto odvětví a k současné situaci dodává: "Stagnace autoprůmyslu se letos projevila i u dodavatelů, mezi které patříme. Upravili jsme plány pro rok 2019, kdy tržby očekáváme zhruba na úrovni roku 2018, a do druhého pololetí roku se díváme s velmi opatrným optimismem. Zaměřujeme se na nové příležitosti spojené s novými druhy pohonů v návaznosti na emisní limity, jako jsou různé alternativy hybridních vozidel či elektromobily. V návaznosti na eliminaci možných budoucích obchodních rizik se soustředíme i na komponenty, které přímo nesouvisí s pohonnou soustavou vozidel, jako jsou součástky karoserie, podvozku nebo ovládání." 

Strojírenskému holdingu Motor Jikov Group loni stouply tržby z 1,68 miliardy korun v roce 2017 na 1,8 miliardy. Hrubý provozní zisk (EBITDA) ale mírně klesl, a to z 91,7 milionu korun na 88 milionů.

Více na: www.motorjikov.com


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.