Jsme největší strojírenský web
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...

Na zvýšení efektivity výrobních linek spolupracuje firma Lego s vědci z CIIRC

Zpráva ČTK vydáno dne 22. dubna 2021

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT spolupracuje s dánským výrobcem hraček Lego na vývoji efektivnějších výrobních linek. Například projekt balicích linek provozovaných s využitím umělé inteligence bude letos pilotně nasazený ve výrobních závodech Lega v Kladně a Číně a v příštím roce v Mexiku a Maďarsku.

S pomocí umělé inteligence je podle vědeckého ředitele CIIRC ČVUT Vladimíra Maříka možné řešit úlohy, s nimiž se operátoři na linkách vypořádávají na základě dlouhodobých zkušeností, takzvaně podle citu. „Strojové učení analyzuje data proudící z výrobních strojů a hledá optimální nastavení pro každou z obrovského počtu možných kombinací – dle konkrétního stroje a stavu jeho opotřebení a zároveň konkrétního elementu dávkovaného strojem," uvedl Mařík.

Nový systém pro balicí linky umožní rychle reagovat na měnící se potřeby trhu a sezonnost výroby. Po třech měsících testovacího období ukázal, že ušetří 30 procent operátorského času. Operátoři se tak věnují spíše dohledu a na mimořádnou situaci je upozorní i nově vyvinutá mobilní aplikace, nemusí tak být stále přítomní u linky.

Nápady a inovace testuje Lego přímo v provozu, získává tak rovnou zkušenosti i zpětnou vazbu operátorů. „Jejich znalosti tak do celého projektu přináší velmi praktický pohled a expertizu, kterou nelze jinak nasimulovat. Díky této spolupráci akademického světa a reálných uživatelů se nám daří dávat nápadům život a zároveň přirozenou cestou seznamovat operátory s inovacemi, na kterých pracujeme," uvedl ředitel týmu inovací společnosti Lego Josef Novák.

Kladenský závod Lega funguje od roku 2000, stavebnice se zde dekorují, balí a kompletují se menší díly. Další výrobní podniky má firma v Dánsku, Maďarsku, Mexiku a Číně.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.