Jsme největší strojírenský web v ČR
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...
Klikněte zde

Nedostatek čipů v prvním čtvrtletí sníží výrobu aut o milion

Zpráva ČTK vydáno dne 18. února 2021

Globální nedostatek čipů může v prvním čtvrtletí snížit výrobu osobních a lehkých nákladních automobilů až o jeden milion. Tento výpadek by se však mělo podařit dohnat ve zbývající části roku. Vyplývá to z odhadu společnosti IHS Markit. Ta svůj odhad výrazně zvýšila, ještě na začátku měsíce totiž čekala, že nedostatek čipů bude mít dopad na 672 000 vozů.

Navzdory horším výhledu za první čtvrtletí však IHS i nadále očekává, že za celý rok se podaří vyrobit 84,6 milionu vozidel.

Nedostatek čipů již donutil automobilky Ford, Toyota, Fiat Chrysler a Nissan snížit výrobu. Také Volkswagen varoval, že problémy s dodávkami čipů mohou mít tento měsíc negativní dopad na výrobu v některých jeho továrnách.

Automobilky mají potíže získat čipy, protože výrobci se více soustředí na rostoucí poptávku od producentů spotřební elektroniky. Výrobci čipů upřednostňují výrobce spotřební elektroniky zejména proto, že jejich objednávky jsou větší než objednávky od automobilek. Výroba aut je také podnikáním s nižší marží, takže automobilky nejsou ochotny zvyšovat ceny čipů, protože by to mohlo negativně ovlivnit jejich ziskovost.

IHS varovala, že dodací lhůty čipů pro automobilový průmysl se zhruba zdvojnásobily. Situace se zřejmě bude zhoršovat až do konce března, teprve pak se čeká zlepšení. Dodávky však zůstanou omezené až do třetího čtvrtletí. I tak ale IHS doufá, že se podaří výpadky výroby z prvního čtvrtletí do konce roku nahradit.

I když současné problémy s čipy by se podle odhadu měly týkat pouze letošního roku, v některých regionech se obavy o dodávky dostaly do popředí. Evropská unie i vláda amerického prezidenta Joea Bidena tak zvažují, jak vyřešit nedostatek a snížit závislost na dodavatelích z Asie za pomoci produkce na lokálních trzích, upozornila IHS.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.