Nový letecký proudový motor od PBS

Zpráva ČTK vydáno dne 9. října 2018
Foto: pbs.cz

Firma První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) vyvinula a sestrojila nový letecký proudový motor PBS TJ150. Během letošního roku je to představení již druhého nového motoru.

Díky novému motoru se rozšíří nabídka firmy ve výkonnostní kategorii od 200 do 1 500 newtonů tahu.

Motor může sloužit různým bezpilotním prostředkům včetně těch, které vyrábí obranný průmysl. Dle slov generálního ředitele společnosti Milana Macholána vyniká nový motor zejména velmi dobrým poměrem tahu a váhy, respektive vnějšího průměru motoru, což jsou nejsledovanější parametry v této kategorii leteckých pohonů. Klady motoru jsou také integrovaný startér generátor, spolehlivost při startu v náročných klimatických podmínkách, a to včetně možnosti startu za letu při vysokých rychlostech a nadmořských výškách. Maximální tah je 1 500 newtonů, motor váží necelých 20 kilogramů, vydrží teploty od minus 50 do plus 45 stupňů. Maximální výška, kde může pracovat, je deset kilometrů.

Dalším představeným motorem byl letos na jaře proudový motor PBS TJ80 s maximálním tahem 900 newtonů. Motor je výjimečný nízkou hmotností, jeho vnějším průměrem a tím, že umožňuje start v libovolné pozici na zemi i za letu.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.