Osm českých firem se prezentuje na aerokosmickém salonu v Rusku

Zpráva ČTK vydáno dne 29. srpna 2019
Foto: Aviasalon.com

Osm českých firem se představilo na aerokosmickém salonu MAKS 2019, uspořádaném v posledních srpnových dnech na letišti Žukovskij nedaleko Moskvy. Spolu s nimi se zúčastní oborové asociace a státní agentury na podporu obchodu a investic.

Podle zprávy, kterou přineslo ministerstvo průmyslu a obchodu se firmy účastní v rámci oficiální účasti, kterou MPO pořádá. Salon se koná jednou za dva roky každý lichý rok. Předloňské akce se podle pořadatelů zúčastnilo přes 1000 vystavovatelů.

Ruský trh je podle ministerstva jedním z významných odbytišť českého leteckého vývozu. „Loni české firmy vyvezly do Ruska letadla a komponenty v celkové hodnotě 1,5 miliardy korun. Mimo 'letecké' státy EU jako je Francie, či Německo je Rusko vedle USA jednou z velmocí, která je pro domácí firmy významnou exportní destinací,“ cituje ministerstvo výkonného ředitele Asociace leteckých a kosmických výrobců Zbyňka Hrušku.

Mezi českými firmami se prezentuje například výrobce letounu L 410 Aircraft Industries, pražská GE Aviation, která představí první dodávku amerického zemědělském letounu Thrush s českým motorem GE H pro ruského zákazníka nebo výrobce komponentů do leteckých motorů Jihostroj Velešín. Na společném stánku nechybí ani menší a střední společnosti, jde třeba o ATG, výrobce systému pro kontrolu leteckých dílů, či MGM Compro, uvedlo ministerstvo.

Součástí české oficiální účasti je letos poprvé panelová diskuse o vzájemné letecké spolupráci s názvem: VIZE 2030, Kam směřuje česko-ruská letecká spolupráce? První tři dny aerosalonu patří byznysu, následující tři veřejnosti. Expozice a přehlídkové lety si v roce 2017 prohlédlo 450 tisíc lidí.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.