Jsme největší strojírenský web
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...

Počet leasingů a úvěrů na stroje a zařízení loni klesl o čtvrtinu

Zpráva ČTK vydáno dne 25. března 2021

Firmy a podnikatelé si loni prostřednictvím leasingových a úvěrových produktů členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) pořídili 13 637 strojů a zařízení, o 23 procent méně než v předchozím roce.

Členské společnosti ČLFA jim na ně půjčily 25,63 miliardy korun, což v porovnání s rokem 2019 představuje pokles o 15,3 procenta.

Největší meziroční úbytek nově uzavřených smluv, a to o 45 procent, asociace zaznamenala u nákupu manipulační a skladovací techniky. Kontraktů na financování kovoobráběcích a dalších obráběcích strojů ubylo o třetinu, počet profinancovaných zemědělských nebo lesnických strojů se snížil téměř o devět procent.

"Kategorie financování strojů a zařízení je velmi dobrým indikátorem celkového vývoje ekonomiky. Výsledky za rok 2020 ukazují, že pandemie utlumila investiční aktivitu napříč sektory. Tento negativní efekt se tedy zdaleka neomezil pouze na odvětví, která jsou přímo dotčena vládními restriktivními opatřeními," uvedl Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA, která sdružuje přední leasingové a úvěrové firmy.

Podle asociace je takový trend zapotřebí co nejrychleji otočit, protože oživení na poli firemních investic je nezbytnou podmínkou pro restart ekonomiky. "Myslíme si, že v tomto směru pomohou i investiční nástroje, jejichž přijetí jsme prosazovali. Jde zejména o mimořádné zrychlení odpisů, které vstoupilo v platnost se začátkem letošního roku. Týká se nejen strojů a zařízení, ale třeba také automobilů," upozornil Krutilek.

V přehledu komodit financovaných členy ČLFA v roce 2020 ve firemní sféře náleží strojům a zařízením 30procentní podíl. Nejvíce peněz si podnikatelské subjekty loni půjčily na zemědělské a lesnické stroje (8,52 miliardy Kč), na stroje pro těžbu, dobývání a stavebnictví (4,63 miliardy Kč) a na kovoobráběcí a ostatní obráběcí stroje (4,27 miliardy Kč).

Tři čtvrtiny peněz, které loni členské firmy ČLFA poskytly na nákup strojů a zařízení, čerpají zákazníci formou podnikatelského úvěru. Na obdobně koncipovaný finanční leasing připadá téměř 17 procent objemu obchodů a na operativní leasing osm procent.

Právě podíl finančního leasingu by letos mohl vzrůst v souvislosti se zrychlenými odpisy. Délka finančního leasingu je totiž ze zákona navázána na dobu odpisování, čímž je znevýhodněn v porovnání s úvěrovými produkty, na které se podobné omezení nevztahuje. "Rychlejší odpisování v podstatě finanční leasing zrovnoprávnilo s účelovým podnikatelským úvěrem. Díky tomu mají teď firmy při financování strojů, automobilů i dalších komodit na výběr z více reálných variant," dodal Krutilek.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.