Pojízdná digitální laboratoř FabLab Experience již funguje

Zpráva ČTK vydáno dne 1. března 2019

Kamion, v jehož návěsu jsou moderní technologie v hodnotě čtyř milionů korun, které budou moct využívat žáci základních i středních škol v celém Jihomoravském kraji, bude vyjíždět ke studentům od tohoto týdne.

Za vznikem projektu stojí Jihomoravské inovační centrum (JIC), které již dva roky provozuje laboratoř s moderními technologiemi FabLab. Peníze do projektu vložil Jihomoravský kraj a Brno, ale i některé technologické firmy, přičemž tito partneři se budou podílet i na financování provozu. Tým, který bude kamion doprovázet, je jedenáctičlenný. 

Podle ředitele JIC Petra Chládka jde o celosvětově unikátní projekt. Zatímco do FabLabu přišlo za dva roky téměř 2000 lidí, pojízdný FabLab Experience má ambici obsloužit přes 10.000 lidí za rok, což je 60 škol. "U školy bude kamion stát tři dny a dopoledne bude vždy komentovaná prohlídka a studenty a žáky chceme motivovat, aby se přihlásili na odpolední dobrovolný program, kde si budou moct technologie vyzkoušet," řekl manažer FabLabu Tomáš Mejzlík.

K instalovaným technologiím patří například laserová řezačka, 3D tiskárny, robotické rameno či elektronový mikroskop. Podle Mejzlíka laboratoř slouží i k tomu, aby odstraňovala obavy z moderních technologií, aby se studenti nebáli uskutečňovat své nápady a přitom zjistili, že technologie nakonec nejsou tak složité.

www.jic.cz , www.fablabbrno.cz

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.