Jsme největší strojírenský web v ČR
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...
Klikněte zde

Řada strojírenských firmem pocítila za pandemie jen mírný útlum poptávky

Zpráva ČTK vydáno dne 23. února 2021

Pouze mírný útlum poptávky pocítily velké strojírenské firmy na jihu Moravy v roce poznamenaném pandemií koronaviru. Žádná z firem oslovených ČTK nemusela propouštět ani na delší dobu zastavit výrobu. ČTK to řekli zástupci strojíren Královopolská, výrobce ložisek ZKL a průmyslových šicích strojů Minerva Boskovice.

„Výroba byla omezená od července do září. Důvodem nebyla přímo pandemie nebo nákaza na pracovišti, ale pokles zakázek jak v oblasti automotive, tak u výrobců obuvi. V posledním kvartálu loňského roku ale došlo k opětovnému zvýšení objednávek," uvedla Romana Špačková, předsedkyně představenstva Minervy Boskovice.

V boskovické společnosti ani v ostatních oslovených firmách ale nebylo nutné propouštět, naopak Minerva a ZKL nové kvalifikované zaměstnance v současné době shánějí.

Ve strojírně Královopolská řešili delší dodací lhůty kvůli nemocným zaměstnancům. „Zaznamenali jsme přechodný útlum poptávek ze strany našich zákazníků, který vedl k poklesu výroby. Lehce dotčeny byly i lidské zdroje potřebné k realizaci zakázek v požadovaných termínech z důvodu nemoci a izolace personálu. Sice se nejednalo o podstatný počet zaměstnanců, kteří byli v karanténě, ale bohužel byly to právě těžko postradatelné kvalifikované síly," uvedla za Královopolskou předsedkyně dozorčí rady Hana Halasová.

Pro brněnského výrobce ložisek ZKL je dosud největší komplikací související s pandemií situace v dopravě zboží. „I doposud máme problémy se zajištěním dopravy. Aktuálně mohu konstatovat, že se jedná o nejslabší článek dodavatelského řetězce. Ceny služeb jsou vysoké a ještě k tomu je tato služba nespolehlivá," uvedl výkonný ředitel ZKL Jiří Prášil mladší.

Všechny oslovené firmy na pracovišti zavedly podobná opatření. Kancelářské profese pracují, pokud je to možné, z domova a ve výrobě platí dodržování dvoumetrových rozestupů, nošení roušek a zvýšená dezinfekce na všech pracovištích. Jednání se zákazníky nebo potenciálními zákazníky se odehrávají většinou prostřednictvím videokonferencí.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.