Sigma Group pracuje na zakázce částicových filtrů P3 pro Ministerstvo zdravotnictví

Zpráva ČTK vydáno dne 26. března 2020
Foto: CIIRC ČVUT 2019

Filtry P3 s univerzálním závitem, které vyrábí na Olomoucku skupina Sigma, dokáží zachytit i viry. Jsou tedy vhodné pro montáž na dýchací masky, které začala vyrábět ČVUT ve spolupráci s dalšími společnostmi. Prvních 40 000 filtrů dodá Sigma Ministerstvu zdravotnictví. Na dodávce stejného počtu filtrů se podnik dohodl s Českým vysokým učením technickým (ČVUT).

Tato maska je vyráběna na 3D tiskárnách a připravuje se i výrazně produktivnější výroba na vstřikolisech. Výroba 80 000 filtrů P3 by měla trvat zhruba dva měsíce. ČTK to dnes řekl předseda dozorčí rady Sigma Group Milan Šimonovský.

Ministerstvo zdravotnictví už podle Šimonovského zaslalo závaznou objednávku na 40 000 filtrů P3 a s ČVUT byla dohodnuta dodávka stejného počtu, nyní se ladí detaily kontraktu. Sigma Group podle Šimonovského kvůli zakázce bude muset přizpůsobit výrobu. Částicové filtry P3 budou v Lutíně vyráběny ve dvousměnném provozu. Firma zavede další preventivní opatření, aby se snížilo riziko přenosu nákazy mezi zaměstnanci.

Ochranné masky z produkce ČVUT, jejichž součástí je filtr od Sigmy Group, bude testovat 1. interní klinika - kardiologická Fakultní nemocnice Olomouc. „Musíme si uvědomit, že kardiologická onemocnění během epidemie nezmizí. Máme sice skvěle zorganizovaný systém akutní péče o infarkty a srdeční selhání, ten však bude schopen zachraňovat životy jen tehdy, pokud personál kardiocenter nebude sám onemocněním COVID-19 postižen. Nesmíme ale zapomínat na kardiology v první linii,“ upozornil předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Výrobu ochranných filtrů zakladatelé Sigmy Group zahájili v Lutíně v 30. letech minulého století. Firma má nyní v nabídce několik typů ochranných filtrů včetně modelu vyvinutého pro českou armádu. Výroba filtru P3 byla zahájena v roce 2003. Zařízení P3 chrání proti virům, bakteriím i pevným a kapalným částicím.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.