Jsme největší strojírenský web
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...

Skladovací systém bez uliček navrhli na Technické univerzitě v Liberci

Zpráva ČTK vydáno dne 8. prosince 2020

Odoborníci z Technické univerzity v Liberci vyvinuli robotický skladovací systém pro Firmu Systematic. Jeho výhodou je vysoká propustnost skladu, ušetření nákladů a snížení skladovacího prostoru na polovinu.

V případě velkoskladů, jaké má třeba Amazon nebo Mall, by řešení mohlo přinést úspory v desítkách milionů korun ročně, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Nový skladovací systém Archeion už firma Systematic ve svém centrálním skladu v Kácově zprovoznila. Systém funguje na principu přepravek stohovaných na sebe a obsluhovaných pojízdnými roboty. „Cíl je mít 20 přepravek na sobě ve sloupci, tím by byl náš systém světově unikátní," řekl ředitel společnosti Systematic Petr Helcl. Stohování tolika přepravek je ale náročné na nosnost těch spodních. Nyní firma používá konvenční plastové euroboxy s nosností 25 kilogramů, ve stohu je jich až 16 na sobě.

Systematic se přes 25 let specializuje na zpracování a archivaci papírových dokumentů. V centrální spisovně v Kácově obhospodařuje půldruhého milionu šanonů s miliony dokumentů pro více než 600 firem. „Potřebovali jsme navýšit kapacity archivu, ale přitom bylo neudržitelné přidávat plochu," řekl Petr Helcl. Firma se proto obrátila na všechny univerzity s technickými fakultami v zemi, na spolupráci se pak dohodla v Liberci. Na projekt získala evropskou dotaci.

Sklad, v němž se teď dělají zátěžové testy, zatím čítá 2000 přepravek, které obsluhují tři pojízdné roboty. Na jejich vývoji pracovali liberečtí technici dva roky. „Robot je vymyšlený jako skládačka, navrhli jsme ho a zkonstruovali z pěti modulů tak, aby bylo možné velmi operativně řešit případné závady a servisní výměny dílů. V zadání také bylo, aby robot dokázal uchopit jakoukoli přepravku," řekl vedoucí vývojového týmu Ladislav Ševčík z liberecké univerzity. Roboty mohou i kooperovat, systém navíc umožňuje rozšiřování skladu do výšky i šířky za provozu a s minimálním omezením.

Autorka: Leona Vacková


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.