Spolumajitelé Strojmetalu se přou o vedení společnosti

Zpráva ČTK vydáno dne 28. ledna 2020
Foto: Strojmetal Aluminium Forging

Spolumajitelé společnosti Strojmetal Aluminium Forging, která vyrábí podvozkové díly především pro auta vyšších tříd a zaměstnává kolem 500 lidí, se obviňují z neplnění dohod a přou se o vedení společnosti.

Proti sobě stojí miliardář Petr Otava, který do firmy vstoupil před dvěma lety, a Miroslav Jelínek starší, který je generálním ředitelem. Podle jednatele Miroslava Záhorce se vedou spory například kvůli možnému zadlužení či porušování společenské smlouvy Jelínkem. Podle jednatele Miroslava Jelínka mladšího se objevil neúspěšný pokus o násilné převzetí firmy, příští týden se má uskutečnit schůzka vlastníků. Vyplývá to z vyjádření obou stran pro ČTK.

Holdingu MTX Group Petra Otavy patří ve firmě 55procentní podíl, zbylou část má Strojmetal & KSP, jejímž majoritním vlastníkem je Miroslav Jelínek starší.

Spory mezi společníky podle Miroslava Jelínka mladšího začaly zhruba v polovině loňského roku. Ve středu pak podle něj vyvrcholily pokusem o násilné převzetí této firmy pomocí neplatného jmenování tří nových jednatelů. „Do areálu v Kamenici vniklo 22 mužů, kteří svými devíti auty nejprve zablokovali vjezd a poté pronikli do správní budovy uprostřed areálu,“ uvedl v prohlášení Jelínek. Situaci řešila policie. Pokusy o změny jednatelů ve společnosti se podle Jelínka mladšího zabývá soud.

Druhá strana sporu má podezření, že Jelínek starší porušil smlouvu. „Na základě konzultací se znalci a právníky máme důvodné podezření, že (Jelínek) skrytě převedl na svého syna značný podíl na jedné společnosti ze skupiny Strojmetal za významně nižší než obvyklou cenu, a to bez souhlasu druhého jednatele pana Bečváře,“ stojí ve vyjádření Záhorce pro ČTK.

Podle Jelínka staršího jde skupině MTX o destabilizaci Strojmetalu. Otavovi zaslal e-mail s nabídkou schůzky a jednání, má se uskutečnit příští týden.

Strojmetal Aluminium Forging (dříve Strojmetal Kamenice) byl založen v roce 1822, před rokem 1989 se orientoval hlavně na vojenskou leteckou výrobu. V roce 2018 firma utržila rekordních 2,7 miliardy korun, o rok dříve přitom v tržbách poprvé přesáhla hranici dvou miliard. Výsledky za rok 2019 společnost zatím nezveřejnila.

Aktualizováno (29. 1. 2020):

Znesváření spolumajitelé společnosti Strojmetal Aluminium Forging se pokusí vytvořit návrh budoucího spoluřízení firmy. Podle jedné ze stran sporu, rodiny generálního ředitele Miroslava Jelínka, to vyplynulo z dnešní schůzky s miliardářem Petrem Otavou, který do firmy vstoupil před dvěma lety a s nímž se Jelínek dostal do sporu. Jednání bude podle Jelínkových pokračovat v únoru.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.