Strojírenský veletrh je nepostradatelný nejen pro Veletrhy Brno

Zpráva ČTK vydáno dne 5. září 2019

Mezinárodní strojírenský veletrh, který se na brněnském výstavišti konal poprvé před 60 lety, je dnes dominantní a vysoce ziskovou veletržní akcí. Nepostradatelný je jak pro provoz brněnského výstaviště a společnost Veletrhy Brno, tak pro řadu firem v Brně, které těží z přítomnosti výstaviště.

Jde o jediný veletrh, při němž vystavovatelé obsadí každoročně veškeré plochy v pavilonech a použijí i venkovní výstavní plochy. Obdobně rozsáhlý veletrh Techagro se koná jednou za dva roky.

Zhruba před deseti lety, v době ekonomické krize, zažíval i tento tradiční veletrh problematické období, zájem vystavovatelů klesal. Po nastartování ekonomiky však začal stejně jako vystavující firmy růst a v posledních letech musí vedení Veletrhů Brno některé zájemce odmítat nebo jim nemůže dát požadovanou výstavní plochu. Loni přijelo přes 1600 vystavovatelů a za týden konání veletrhu přišlo do areálu 80 tisíc lidí.

Hlavně díky tomuto největšímu veletrhu generuje výstaviště pracovní místa a tržby i mnoha dalším firmám a živnostníkům na jižní Moravě, převážně v Brně. „Nechávali jsme si zpracovat analýzu za rok 2016, jaký má činnost výstaviště ekonomický dopad na region. Vyplývá z něj, že díky naší činnosti se ročně uvedou do pohybu tři miliardy korun, přičemž dvě miliardy jsou tržby někoho jiného než naše. 80 procent těchto peněz je utracených na jižní Moravě,“ uvedl mluvčí Veletrhů Brno Jiří Smetana.

V roce 2016 mělo díky Veletrhům práci přes 1700 lidí, z toho 1000 na jižní Moravě. Jde především o zaměstnance v gastronomii, ubytovacích službách a ve službách pro trávení volného času. „Veletrhy tvoří pro 15 firem více než 20 procent jejich obratu. Jak je to u živnostníků, nelze určit, ale je předpoklad, že i řada z nich výrazně těží z naší činnosti,“ uvedl Smetana. Patrně nejvýrazněji profitují z přítomnosti výstaviště ubytovací služby, které navíc zvedají při veletrzích ceny za lůžko, nejcitelněji právě při strojírenském veletrhu.

Z činnosti těží i samotné Brno. Například za léta 2007 až 2016 získalo na poplatcích ze vstupného a parkovného 66 milionů korun. Nyní už je město stoprocentním vlastníkem akcií, takže z kladného hospodářského výsledku těží město jako akcionář.

„Jelikož analýza sledovala stav v roce 2016, je pravděpodobné, že profit regionu bude nyní ještě vyšší, protože společnosti se daří každý rok o něco lépe,“ řekl Smetana.

Strojírenskému veletrhu se dařilo v minulosti prakticky vždy a byl do roku 1989 jednou z mála možností, jak se propojit i s kapitalistickým Západem, do Brna jezdili návštěvníci z desítek zemí. Rekordní počet vystavovatelů přijel v roce 1988. Z 2756 jich bylo 2438 ze zahraničí.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.