Studie: Růst strojírenství ČR příští rok zpomalí

Zpráva ČTK vydáno dne 17. prosince 2018
Foto: ilustrační

Růst českého strojírenství příští rok zpomalí na 1,3 procenta. Uvádí to studie analytické firmy CEEC Research, která vychází z rozhovorů s řediteli klíčových strojírenských firem. V roce 2020 se podle studie výkon strojírenství propadne až do poklesu o 0,4 procenta.

Loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) výroba strojů meziročně vzrostla o 8,8 procenta a za posledních osm let každoročně dosahovala růstu nad 1,3 procenta. Strojírenská produkce v Česku zaznamenala podle statistiků meziroční pokles naposledy v roce 2009, a to o zhruba 30 procent. Od té doby každoročně rostla. Nejvíce si polepšila v roce 2010, kdy stoupla o 15 procent. Podle studie CEEC Research téměř třetina oslovených firem předpokládá pokles výkonu strojírenství již v příštím roce. V roce 2020 čeká pokles více než polovina podniků.

Strojírenské firmy předpokládají v příštím roce zpomalení růstu tržeb na 3,8 procenta. Pětina firem podle studie očekává pokles tržeb. V roce 2020 růst tržeb opět zpomalí, a to na 2,2 procenta, a pokles tržeb čeká více než třetina podniků. Zvýšení zisku očekává v příštím roce méně než čtvrtina firem a pro rok 2020 14 procent společností.

"Po boomu posledních let očekávám postupné ochlazení růstu, a v určitých odvětvích i pokles," uvedl Jan Lustyk, generální ředitel firmy Rieter CZ, která se zabývá výrobou textilních strojů. Stagnaci, či pokles čeká také Pavel Háněl z vedení výrobce autodílů Autoneum, protože automobilový průmysl nyní podle něj čelí mnoha výzvám - například emisním požadavkům nebo trendu sdílení vozidel. "S ohledem na dění v automobilovém průmyslu, kde mírně oslabila poptávka, předpokládáme v příštím roce mírný pokles," uvedl i generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.