Tržby z exportu ve strojírenství mohou v roce 2020 mírně stoupnout

Zpráva ČTK vydáno dne 10. prosince 2019
Foto: ilustrační obrázek

Strojírenským firmám v Česku příští rok mohou stoupnout tržby z exportu meziročně v průměru o 0,7 procenta, v roce 2021 vzrostou o 1,7 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti CEEC Research, které zveřejnila na Setkání lídrů průmyslu a exportu.

Růst exportních tržeb příští rok očekávají tři pětiny firem, zhruba třetina předpokládá pokles, desetina počítá se stagnací. „Předpokládám, že pokles exportu automobilových komponentů bude postupně nahrazován jinými komoditami. Je před námi rozvoj železniční dopravy a s tím související výroba kolejových vozidel. Dále restrukturalizace energetického a chemického průmyslu. To bude vytvářet nové exportní příležitosti,“ uvedl generální ředitel společnosti ZKL Jiří Prášil.

Podle majitele firmy Agrostroj Pelhřimov Lubomíra Stokláska český export ztrácí a bude ztrácet konkurenceschopnost kvůli špatnému systému vzdělávání, který produkuje nekvalifikované zaměstnance. „Domnívám se, že export klesne o 15 až 20 procent,“ podotkl.

České firmy musí podle generálního ředitele Wikov Industry Antonína Růžičky zajistit růst produktivity práce. „To je pro většinu firem zásadní problém, protože tempo růstu mezd je abnormální. To by si měla naše socialisticky smýšlející část politiků uvědomit,“ řekl.

Firmy odhadují, že české strojírenství příští rok meziročně klesne o dvě procenta, v roce 2021 se pokles zpomalí na 0,7 procenta. Tržby se v příštím roce sníží o procento.

Podle společných statistik ministerstva průmyslu a obchodu a Českého statistického úřadu vzrostl loni vývoz strojů a zařízení z ČR meziročně o 4,2 procenta na 517,8 miliardy korun. Třetina exportu šla do Německa, s odstupem následovaly Francie (šest procent) a Slovensko (pět procent). Dovoz se zvýšil o 6,1 procenta na 368,8 miliardy korun. Dominantní bylo opět Německo (37 procent), následují Itálie a Čína (po osmi procentech)

Zahraniční obchod Česka v říjnu podle údajů Českého statistického úřadu vykázal přebytek 7,2 miliardy korun, zatímco před rokem byl 645 milionů ve schodku.

Průzkum byl uskutečněn na konci září mezi zhruba stovkou ředitelů strojírenských firem v Česku.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.