Učni z Třebíče postavili vůz Tatra

Zpráva ČTK vydáno dne 20. února 2019

Učni ze Střední průmyslové školy v Třebíči v pondělí v automobilce Tatra Trucks v Kopřivnici poprvé nastartovali nákladní automobil Tatra Phoenix, který z dodaných dílů sami poskládali během praktické výuky.

Deset učňů třetího ročníku oboru opravář zemědělských strojů na stavbě vozu pracovalo zhruba tři měsíce, dohlíželi na ně tatrováčtí technici. Kontrola i nastartování vozu potvrdily, že vůz byl sestaven správně. Školy na Vysočině už měly zkušenosti se sestavováním menších automobilů nebo traktorů. Stovky dílů nákladního vozu včetně komponentů unikátního tatrováckého podvozku s centrální nosnou rourou, kabiny a motoru s převodovkou automobilka do školy dopravila v létě.

"Složilo se to do jedné dílny a v podstatě někdy koncem září na tom kluci začali dělat. Stavěli to do kupy postupně, podvozek, šasi, motor, převodovku, kabinu, rozvody, vzduchotechniku a tak dál. Chodili tam dvakrát týdně," popsal ředitel školy Zdeněk Borůvka. Během tří měsíců byl vůz hotový. 

Do Kopřivnice byl vůz přepraven na valníku. Ještě se na něj bude dodělávat nástavba. Podle zástupců automobilky projekt svým charakterem a rozsahem nemá v Česku obdoby. Obchodní ředitel Tatry Trucks Petr Hendrych řekl, že v podobné spolupráci chce Tatra pokračovat v komplexním vzdělávacím projektu Tatra do škol.

Odkaz: https://www.tatra.cz

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.