Úspěšný rok výrobců strojů a zařízení

Zpráva ČTK vydáno dne 22. října 2018

Tržby výrobců strojů a zařízení v Česku loni meziročně vzrostly o osm procent na 366,6 miliardy korun. To je nejvyšší hodnota za posledních deset let.

Proti krizovému roku 2009 byly loňské tržby vyšší o 53 procent. Podle zprávy MPO měla na tržbách největší podíl výroba průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení.

Jedním z významných dodavatelů a exportérů strojírenských výrobků je společnost ALTA Invest, dodávající technologická zařízení pro strojírenství, hutnictví, energetiku, těžební průmysl a průmysl stavebních hmot. Český tradiční výrobce traktorů, získal zakázku za půl miliardy eur (12,9 miliardy korun) v Rusku, v letech 2018 až 2022 dodá 6000 traktorů modelové řady Forterra. Plzeňskému výrobci Doosan Škoda Power se daří návrat na africký trh. Dodá do Nigérie parní turbínu s výkonem 150 megawattů pro modernizaci paroplynové elektrárny. Firma se před časem též vrátila do jihovýchodní Asie.

Produkce v oboru sahá od výroby turbín, dopravních a vzduchotechnických zařízení, zemědělských, potravinářských, textilních, papírenských a stavebních strojů až po kovoobráběcí a tvářecí stroje. Výší tržeb se ve zpracovatelském průmyslu řadí na třetí místo za výrobu motorových vozidel a produkci počítačů, elektronických a optických přístrojů.

Limitujícím faktorem dalšího vývoje je nedostatek pracovníků ve většině firem, který způsobuje přetíženost výrobních kapacit. To přispívá k rozvoji automatizace, digitalizace a rychlejšímu přijímání nových technologií ve strojírenství.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.