V Brně vzniká prototyp letadla ve stavebnicové verzi

Zpráva ČTK vydáno dne 23. srpna 2019
Foto: Direct Fly

V brněnské firmě Direct Fly vzniká prototyp ultralehkého letadla s malými požadavky na délku vzletové a přistávací dráhy, které bude majitelům dodáváno jako stavebnice.

Na vývoji letadla spolupracují experti z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze a odborníci z Direct Fly. Vytvoření letadla v podobě stavebnice, kterou si majitel sestaví doma třeba v garáži, podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR).

"Vývoj probíhá ve dvou rovinách. Tou první, která je hlavně naší doménou, je vyvinout jednotlivé díly vysoce prefabrikované tak, aby je majitel mohl jednoduše sestavit dohromady a nemohl při tom udělat chybu," uvedl Lederer.

Druhou rovinou, které se primárně věnují vědci z ČVUT, je vytvořit takovou konstrukci celokovového letadla, aby odpovídalo kategorii UL-LSA STOL. Takové letouny mohou přistát nebo vzlétnout z dráhy velké jen jako fotbalové hřiště.

Hotové letadlo bude mít pravděpodobně nádrže o objemu 100 litrů, což by mu mělo umožnit dolet asi 800 kilometrů. Na konci příštího roku by mělo absolvovat ověřovací letové zkoušky a po nich se objevit na trhu. 

O společnosti Direct Fly se více dozvíte ve druhém vydání časopisu STROJIRENSTVI.CZ, který vyjde 30. 9. 2019.

Informace zde: www.directfly.cz

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.