Jsme největší strojírenský web v ČR
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...
Klikněte zde

V Polsku testují zařízení, které dokáže odhalit koronavirus v dechu

Zpráva ČTK vydáno dne 15. února 2021

Na podobném principu jako testování na požití alkoholu „dýchnutím do trubičky“, lze podle polských vědců zjišťovat i přítomnost koronaviru. Prototyp přístroje si již vyzkoušel i prezident Polska Andrzej Duda. Přístroj není zatím dostupný, čekají jej testy a schvalování.

„Fouknete do otvoru a doslova po pár vteřinách se na displeji objeví výsledek. To skutečně dělá dojem," prohlásil Duda podle agentury PAP poté, co si přístroj osobně vyzkoušel - s negativním výsledkem. Prezident ale upozornil, že přístroj ještě není schválený, a tak všechny výsledky jsou „neoficiální".

Doufá, že zařízení pomůže uchránit mnoho lidí před nákazou a usnadní život celé společnosti. „Věřím, že po zkouškách, které brzy začnou, bude moci začít hromadná výroba zařízení, které proslaví firmu po celém světě. Protože je to něco, co ještě dosud - nakolik je mi známo - nikdo nestvořil. Je to opravdová revoluce," zdůraznil Duda při čtvrteční návštěvě sídla společnosti v obci Zaczernie na jihu země. Firma ML System zde až dosud vyráběla hlavně fotovoltaické panely.

Agentura PAP se nezmínila, že by se při testování ve firemní laboratoři během prezidentovy návštěvy vyskytl případ odhalení nákazy.

Další testy mají podle šéfa firmy především prověřit citlivost a spolehlivost přístroje. Sám prezident nicméně již nyní nešetřil slovy chvály, včetně výrazů „inovativní" a „geniální" - a to i vzhledem k dosavadním metodám zjišťování nákazy.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.