Výdaje na výzkum tvoří pět procent tržeb strojírenských firem

Zpráva ČTK vydáno dne 24. října 2019

Výdaje na výzkum a vývoj tvoří v průměru pět procent obratu strojírenských firem v Česku. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research mezi stovkou strojírenských firem.

Zhruba 60 procent těchto společností se pokusilo uplatnit tyto výdaje při odpočtu ze základu daně a asi dvě pětiny z nich měly problémy s finanční správou ohledně uznatelnosti tohoto nákladu. Podle většiny je nutné, aby existovaly jednotné metodické pokyny, kterými by se finanční úřady a firmy mohly řídit.

Strojírenské firmy se podle průzkumu při investicích do výzkumu a vývoje v praxi stále potýkají s nejednoznačným výkladem daňové uznatelnosti odpočtů na tyto výdaje. „Myslím, že většina firem, které o tom absolvovaly jednání se státní správou, již nebude mít chuť o podobné zvýhodnění žádat. Kvůli nejednotnému postupu finanční správy je mnoho firem, které po nahlášení kontroly správce daně raději podaly opravné daňové prohlášení. Raději tak zaplatily již zaúčtované odpočty, aby se vyhnuly případným sankcím,“ uvedl projektový manažer společnosti LUX Jaroslav Franc.

Velká část firem si slibuje zlepšení od letošní novely zákona o daních z příjmu, která upravuje podmínky odpočtu na výzkum a vývoj. Podle Kristýny Šumichrastové z poradenské společnosti Ayming však mají firmy i nadále problém nárok na tuto podporu obhájit, protože finanční úřady postupují vůči inovativním firmám postaru, nepřiměřeně a vyžadují nesplnitelné.

„Mnoho firem od využívání této podpory upouští. Postupy finanční správy by se měly rychle zrevidovat tak, aby byly v souladu s podporou výzkumu a vývoje, kterou deklarovala vláda. Zatímco například na Slovensku tato podpora významně roste a dobře funguje, v Česku uplatňujících firem ubývá,“ doplnila Šumichrastová.

Ředitelé oslovených strojírenských firem uvedli, že odvětví letos meziročně vzroste v průměru o 3,4 procenta a tržby strojírenských firem se zvýší o 5,1 procenta.

V příštím roce většina ředitelů strojírenských firem očekává růst sektoru v průměru o půl procenta. Dvě pětiny předpokládají pokles. Výkon strojírenství bude podle nich brzdit hlavně nedostatek kvalifikovaných odborníků. Jako další faktory uvedli celkových nedostatek pracovních sil a zvyšování nákladů, zejména mzdových. Opačným směrem bude působit vývoj poptávky na zahraničních trzích, automatizace a robotizace. Pesimističtější jsou malé a střední společnosti.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.