Výroba aut v ČR letos klesne nejméně o deset procent

Zpráva ČTK vydáno dne 19. března 2020
Foto: Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech, s.r.o.

Většina výrobců automobilů v České republice z důvodu šíření koronaviru dočasně přerušuje provoz. Podle názorů odborníků bude letošní propad nejméně deset procent oproti minulému roku, kdy bylo u nás vyrobeno 1,43 milionu vozů. Jen pro Škoda Auto to znamená pokles v řádu desítek milionů eur.

Škoda oznámila uzavření svých tří závodů na dva až tři týdny, na měsíc přeruší výrobu i kolínská TPCA. Hyundai Motor bude v Nošovicích dál vyrábět za přijetí dalších zpřísňujících hygienických opatření uvnitř závodu.

Uzavření závodů nebude mít dopad jen na pokles produkce a tržeb automobilek, ale i jejich dodavatelů. Velká část z nich však podle partnera EY Petra Knapa dál vyrábí, jako by se nic nedělo. Zmínil například Bosch, Valeo nebo ZF. „Myslím, že na dodavatele současná situace také dolehne. Je velmi složité odhadovat, kolik si troufnou vyrábět na sklad,“ podotkl.

U dodavatelských firem očekává analytik Saxo Bank Martin Sklenář pokles zisků až o 30 procent. Odstávka a přerušení výroby bude podle něj velkou ztrátou nejen pro samotnou automobilku Škoda, ale i pro stát a každý den odstávky bude mít ekonomické a sociální důsledky. Obzvlášť v případě, že budou opatření prodloužena. „Domnívám se, že výpadek bude trvat déle než tři týdny. V případě nejhoršího možného scénáře se může jednat i o několik měsíců. Poté by byl ekonomický dopad znatelně hlubší a samozřejmě ve vyšších řádech škod. Dotkl by se citelně desítek tisíc zaměstnanců a lokální ekonomiky v oblastech, kde jsou umístěny závody,“ uvedl.

Odstávky se podle analytika ČSOB Petra Dufka nepochybně silně přepíšou do výsledků HDP za první a ještě více za druhý kvartál letošního roku. Po cestovním ruchu, dopravě a obchodu si tak šířící se nákaza vybírá daň i v největším tuzemském průmyslu. „Vzhledem k tomu, že automobilový průmysl vytváří přímo více než pět procent HDP, spolu s navázanými obory zhruba deset procent, bude dopad odstávek na výkon ekonomiky citelný. Vzhledem k charakteru aktuálního šoku je však přece jen velká šance na to, aby se nejen průmysl z této zkušenosti brzy oklepal,“ podotkl.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.