Výrobci dílů z 3D tiskáren se spojili, cílí na automobilky

Zpráva ČTK vydáno dne 9. ledna 2020
Foto: Comtes FHT

Čeští výzkumníci a vývojáři z firem, škol a univerzit, kteří se zabývají produkcí průmyslových dílů z 3D tiskáren, se spojili a založili Českou technologickou platformu pro aditivní výrobu (ČTPAV). Chtějí tak mít lepší pozici při oslovování významných odběratelů typu NASA a světových automobilek.

Více než padesát subjektů z Česka platformu založilo ve vědeckovýzkumném parku Comtes FHT v Dobřanech. ČTPAV má také českým podnikům usnadnit přístup k získávání podpory výzkumu, vývoje a inovací na národní i evropské úrovni.

ČTPAV je organizační složkou Klastru Mechatronika, zájmového sdružení se sídlem v Dobřanech. Klastr sdružuje desítky firem ze strojírenství, elektroniky a informatiky a aktuálně se zaměřuje na robotická pracoviště. „Rádi bychom posunuli podporu technologií směrem ke koncovým uživatelům, aby aditivní výroba nezůstala jen v akademické sféře,“ řekl předseda platformy Jan Džugan, ředitel pro výzkum a vývoj Comtes FHT, kde je laboratoř 3D tisku. Podle Džugana je ČTPAV příležitostí pro český průmysl, pracovat s vysokou přidanou hodnotou. Navíc všechny firmy jsou teď podle něj na stejné startovní čáře.

Platforma propojuje průmyslové podniky – hlavně malé a střední, výzkumné organizace a školy. „Potřeba intenzivně se věnovat aditivním technologiím vzešla od našich členů,“ řekl Zemko, který je prezidentem výkonné rady Klastru Mechatronika. Podle něj se téměř všichni členové klastru s aditivními technologiemi setkávají každý den. „V ČR teď ale chybí jednotné směřování oboru, proto jsme přišli s platformou,“ řekl. Kromě hlavního zaměření na koncové uživatele propojuje akademickou a podnikovou sféru, nabízí podnikům využití aktuálních znalostí, zkušeností a výstupů výzkumu této oblasti.

Zakládajícími členy ČTPAV jsou kromě Comtes FHT firmy Raptech, Lintech, Blumenbecker Prag, SmartMotion, Proinno a Střední průmyslová škola dopravní Plzeň. K hlavním aktivitám platformy má patřit i pořádání konferencí a seminářů nebo prohlubování spolupráce s Evropskou technologickou platformou Manufuture a AM-platform.eu.

[ Na fotografii: Zařízení pro aditivní výrobu z kovů Insstek MX600 provozované společností Comtes FHT. ]

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.