ZKL Bearings vyrobilo obří soudečkové ložisko, váží 3,4 tuny

Zpráva ČTK vydáno dne 31. července 2020
Foto: ZKL Bearings

Pro tepelnou elektrárnu čínského zákazníka dokončili ve výrobním závodě firmy ZKL Brno výrobu 3,4 tuny vážícího axiálního soudečkového ložiska. S vnějším průměrem 1 670 milimetrů je zatím největším ložiskem tohoto typu, které ZKL vyrobilo, uvedl výkonný ředitel ZKL Bearings Jiří Prášil mladší.

„Do technologií potřebných k výrobě takto velkých ložisek jsme hodně investovali v roce 2018, od té doby výrobu velkorozměrových a speciálních ložisek rozvíjíme. Takto velká ložiska se používají například ve větrných elektrárnách, ale i elektrárnách tepelných, vodních, ocelárenském průmyslu nebo papírenství," uvedl Prášil.

I přes svoje velké rozměry musí jednotlivé komponenty ložiska splňovat přísné geometrické parametry. Složitá je i manipulace s jednotlivými částmi, jeden valivý element, tedy soudeček, váží 43 kilogramů. ZKL momentálně vyrábí čtyři taková ložiska naráz.

„Naším dlouhodobým cílem je být největším výrobcem velkorozměrových a speciálních ložisek ve střední Evropě. Pozitivní je, že se na nás obracejí samotní koncoví zákazníci s konkrétními zakázkami," dodal Prášil.

ZKL více než 80 procent produkce vyváží do sedmi desítek zemí. Koncern vznikl integrací českého ložiskového průmyslu s více než sedmdesátiletou tradicí zajišťujícího výzkum, vývoj, výrobu a prodej ložisek ZKL. Sídlo má Brně, kde má i hlavní výrobní závod. Kromě toho má další továrnu v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.