2,3 miliony metrů kabelů pro obří solární elektrárnu v Africe

LAPP Czech Republic, s.r.o.
— vydáno 24. června 2020

Solární energie představuje nejrychlejší a nejsnadnější způsob výroby elektřinu v Africe. Doposud však bylo využívání takového zdroje energie spíše vzácností. Do konce července 2020 vznikne na ploše o rozloze 150 hektarů 400 km západně od Johannesburgu jedna z největších solárních jednotek v Jihoafrické republice.

Sloupky pro upevnění panelů jsou pomocí beranidla kotveny 1,6 metrů hluboko do kamenité půdy. Současně také probíhají přípravné práce na výstavbě rozvodny, kanceláří, skladu a související infrastruktury. Brzy budou nainstalovány solární panely (každý o velikosti 1,9 m x 1,1 m), které musí být připraveny odolávat drsným povětrnostním vlivům. 262 000 z nich odpovídá ploše téměř 550 000 m2, což je asi 135 fotbalových hřišť. Elektřina z elektrárny o výkonu 86 megawattů bude přiváděna do veřejné sítě. Tato solární elektrárna by měla být schopna zásobovat elektřinou 15 000 domácností v Jižní Africe.

Kabely a připojení od LAPPu

Sofistikovaný senzorový systém bude řídit motory, které dokáží kompenzovat nerovnosti terénu a měnit úhel solárních panelů v závislosti na poloze slunce. Natáčení panelů bude probíhat nepřetržitě tak, aby kolektory byly nastaveny vždy směrem ke slunci. Čím složitější technologie je použita, tím výkonnější musí být kabely a řešení připojení. V tomto solárním parku bude nainstalováno přibližně 2,3 milionu metrů kabelů LAPP v celkem 36 produktových typech.

Většinu produktů nedodává LAPP přímo, ale prostřednictvím společnosti HellermannTyton, který LAPPu otevřel dveře do solárního průmyslu v Africe. HellermannTyton je aktivní ve 39 zemích a zaměstnává 5 000 zaměstnanců. „S LAPPem máme velmi nadstandartní vztahy a jejich kabely a řešení připojení nám pomáhá zvyšovat kvalitu našich výrobků. Proto jsou jedinečné.“ vysvětluje Claude Middleton, generální ředitel společnosti HellermannTyton v Jižní Africe.

Maximální možný servis

Solární a motorové kabely LAPP spojují ocelové ovládací skříně o rozměrech 80×60×30 cm, které pro tento projekt vyrábí Hellermann Tyton, s motory a senzory. Součástí každé ovládací skříně, které jsou vyráběny ručně, je 250 různých součástek. Jedním z produktů LAPP je ochranná kovová hadice s falcovaným profilem a EMC opletem SILVYN® EMC AS-CU, která zajišťuje optimální ochranu proti elektromagnetickému rušení. Během bouřky by ovládací skříně nemusely odolat přepětí, což by mohlo paralyzovat celý solární park. Protože za provoz a údržbu celého solárního parku bude zodpovídat pouze 12 zaměstnanců, jsou kladeny extrémní požadavky na použité technologie, kvalitu a bezpečnost.

Podnikání v Africe není vůbec jednoduché, ale má obrovský potenciál

„Afrika je spící obr“, tvrdí Andrews. Zejména díky výstavbě solárních parků zaznamenala společnost LAPP ve fiskálním roce 2018/2019 nárůst prodeje v Africe o 55 % a cesta k úspěchu pokračuje. Na konci roku se LAPP přestěhuje do nového sídla, kde skladovací prostory o velikosti 2 700 m2 dokáží pojmout pravidelný přísun dodávek z Evropy dvakrát týdně. V praxi to bude znamenat rychlejší a efektivnější expedici produktů.

Společnost LAPP dodává produkty z Johannesburgu do 17 zemí na jihu Afriky. A je to výzva. Na kontinentu, kde je 55 států, mluví se 3 000 různými jazyky, a který je třikrát větší než Severní Amerika, je logistika velmi složitá. Země na africkém kontinentu nejsou pouze kulturně různorodé, ale liší se převážně ekonomickou a politickou situací. „Pokud jde o rozvoj podnikání v Africe, nestačí pouze prodávat produkty, ale musíme řešit a brát v potaz příslušnou politickou situaci,“ říká Chad Andrews.

Další článek: Rozhovor: Jaderné know-how v ČR a dostavba elektrárny Dukovany