Jsme největší strojírenský web
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...

ABB získala zakázku na modernizaci vedení HVDC ve Skandinávii

Redakce STROJIRENSTVI.CZ vydáno dne 19. srpna 2017

Nový řídicí systém ABB Ability™ MACH™ posílí obousměrný tok energie při modernizaci elektrického vedení Konti-Skan mezi Švédskem a Dánskem.

Společnost ABB získala zakázku v hodnotě přibližně 30 milionů dolarů (přes 650 milionů korun) od švédské společnosti Svenska Kraftnät a dánské Energinet. ABB provede modernizaci řídicího a ochranného systému pro stejnosměrné přenosové vedení velmi vysokého napětí (HVDC) Konti-Skan, a to pomocí své nejnovější technologie ABB Ability MACH. Zakázka byla zadána v druhém čtvrtletí roku 2017.

Přenosové vedení Konti-Skan bylo vybudováno před 52 lety jako první vzájemné propojení Švédska s Dánskem umožňující obousměrnou výměnu elektrické energie. Přínosem je sdílení sítí i další funkce soustavy HVDC, která již desítky let umožňuje výměnu obnovitelné energie z vodních či větrných elektráren. Instalace nejnovějšího řídicího a ochranného systému ABB MACH prodlouží životnost vedení HVDC a prostřednictvím pokročilé digitalizace dále zlepší dostupnost elektrické energie i spolehlivost a efektivnost energetické sítě.

ABB jde směrem kvalitnějších služeb a nejmodernějších digitálních technologií

Nejmodernější systém ABB Ability MACH funguje jako mozek vedení HVDC – monitoruje, řídí a chrání důmyslné technologie ve stanicích a zajišťuje spolehlivost a efektivnost. Má pokročilé funkce zjišťování závad a dálkového řízení.

„Jsme rádi, že jsme při modernizaci tohoto historicky významného přenosového vedení HVDC využili naši nejnovější řídicí technologii ABB Ability MACH. Modernizace umožní větší objem obchodování s energií a výměny obnovitelné energie a zajistí spolehlivou dodávku čisté energie spotřebitelům,“ uvedl Claudio Facchin, prezident divize ABB Energetika. „Tento projekt znovu potvrzuje naše strategické zaměření na služby a digitální technologie a posiluje naše postavení tržního a technologického lídra v oblasti HVDC a preferovaného partnera pro silnější, inteligentnější a ekologičtější energetickou síť,“ dodal Facchin.

Vedení Konti-Skan se stavělo ve dvou fázích. Nejdříve, v roce 1965, vzniklo vedení Konti-Skan 1, po němž v roce 1988 následovalo vedení Konti-Skan 2. Technologie ABB umožní oběma částem fungovat společně jako jedna soustava. Celková modernizace soustavy zahrnuje náhradu řídicího systému. ABB je lídrem v oboru modernizace vedení HVDC, ve kterém již po celém světě realizovala projekty s minimálním přerušením dodávek energie.

ABB (ABBN: Six Swiss Ex) je lídr a průkopník v oboru elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Zákazníci ABB pocházejí z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infastruktury z celého světa. V návaznosti na více než 125 let tradice inovací společnost ABB dnes tvoří budoucnost průmyslové digitalizace a je hybnou silou energetické a čtvrté průmyslové revoluce. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 132 000 zaměstnanců.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.