Automatickou kalibraci robotů představuje Tomáš Bulánek, vedoucí servisu B:TECH

B:TECH, a.s.
— vydáno 2. listopadu 2020

Kalibrace, neboli přeučení pozic robotu, může trvat i několik hodin. Využitím autokalibrace lze tento čas zkrátit na jednotky minut. O krátký rozhovor o této novince jsme požádali vedoucího servisu společnosti B:TECH inženýra Tomáše Bulánka.

Jak často a v jakých situacích je potřeba kalibrovat roboty?

Nejčastějším důvodem přeučování pozic robotu je jeho kolize a vychýlení nástroje, případně údržba, kde u přesných aplikací nedokážete robot vrátit do původní polohy přesně na setiny milimetru. Zároveň se může jednat o aplikace, kde dochází v průběhu výroby k vychylování nástroje.

Komu se automatická kalibrace vyplatí a jaké jsou její výhody?

Velmi užitečná je zejména pro robotické aplikace, které vyžadují velkou přesnost a seřizování je časově náročné. Některé aplikace musí programátor seřizovat i desítky hodin. S autokalibrací snížíte dobu odstávky na jednotky minut. Dá se využít i pro kontrolní měření a vyhodnocení opakovatelnosti robotu. Další výhodou je, že nepotřebujete programátora robotů, který může být nedostupný a je dražší než operátor. V současné době se navíc přidává i hygienické hledisko, kdy externí technik nemusí fyzicky navštívit závod. Spuštění autokalibrace zvládne i obsluha stroje.

Jak vámi nabízená autokalibrace funguje?

Principem automatické kalibrace robotů je využití softwarového nástroje, který dokáže za pomoci optického snímače SICK a kalibračního trnu nastavit přesnou pozici robotu ve všech osách. Není tak nutné měnit jednotlivé pozice v prostoru a přeučovat robot. Celý proces nastavení zabere jednotky minut, což představuje výraznou úsporu provozních nákladů.

Do jaké míry je autokalibrace univerzální? Jsou aplikace, kde autokalibraci nelze použít?

V rámci každé nabídky připravujeme individuální řešení pro každou aplikaci. Instalace autokalibrace vyžaduje prostor pro umístění optického snímače a navržení vhodného kalibračního trnu. Ideálním řešením je instalace trnu přímo na nástroj robotu. V některých případech lze jako trn využít i samotný nástroj robota.

Pro jaké značky robotů autokalibraci nabízíte? Lze využít i u kolaborativních robotů?

Automatickou kalibraci a její princip je možno aplikovat u všech značek průmyslových robotů včetně kolaborativních. Náš nový produkt letošního roku byl vyvinut a otestován na robotech značky Mitsubishi.

Zkouška autokalibrace v testovacím centru společnosti B:TECH 

Kdo je výrobcem tohoto zařízení – snímače a trnu?

Výrobcem optického snímače je společnost SICK Česká republika, která je tradičním a jedním z předních výrobců senzorů a senzorových systémů pro průmyslové využití. Trn vyrábí naše společnost podle potřeb konkrétní aplikace.

Proč takováto funkce není součástí dodávky robotu již od výrobce?

Výrobce robotů může mít integrovanou částečnou autokalibraci samotného ramene robotu. Ta ale nikdy bez znalosti konkrétní aplikace nevyřeší kalibraci nástroje.

Kolik zařízení stojí?

Cena je individuální. Závisí na konkrétním řešení a složitosti instalace optického snímače a trnu. Cena se průměrně pohybuje kolem 150 až 200 tisíc Kč.

Děkuji za rozhovor.

Pro více informací navštivte: btech.cz/cs/automaticka-kalibrace-robotu

S řešením se můžete seznámit i v rámci webináře firmy Mitsubishi.

Další článek: Pandemie urychluje digitalizaci firem. Co by jinak trvalo roky, stíhají v řádu měsíců