Energetické řetězy zajišťují hladký průběh představení ve Státní opeře

HENNLICH s.r.o.
— vydáno 29. června 2020

Státní operu si prvořadě nespojujeme s moderní technikou, přesto se na rekonstrukci její pražské budovy podílela řada průmyslových firem. HENNLICH ve spolupráci s firmou Bosch dodal například systémy pro přívod dat a napájení pro pódium, oponu, světla nebo řízení kulis.

„Naše energetické řetězy a flexibilní kabely jsou součástí komplexního systému, který zajišťuje automatické, strojově řízené úpravy pódia, světel, kulis, opony a dalších důležitých částí jeviště, která jsou již nezbytností pro fungování skutečně moderního operního prostoru,“ říká Jindřich Kollár, který za společnost HENNLICH zajišťoval kompletní projekt. V opeře firma HENNLICH využila energetické řetězy společnosti igus, kterou na českém trhu výhradně zastupuje.

Kompletní dodávku řídila společnost Bosch Rexroth. „My jsme dodávali návrh vhodných řetězů a flexibilních kabelů, konzultovali jsme vhodné řešení jednotlivých částí systému, které jsme následně dodávali ve formě systému reaychain® tedy kompletní řetězy včetně kabelů a konektorů a instalovali jsme řetězy do konstrukce technologie,“ doplňuje Jindřich Kollár.

Rozsáhlá rekonstrukce budovy Státní opery, která byla postavena v roce 1888, trvala tři roky. Slavnostní otevření se konalo letos 5. ledna, na den přesně po 132 letech od otevření budovy. Celá modernizace stála 1,3 miliardy korun. Novorenesanční budova s neorokokovým interiérem čekala na rozsáhlejší rekonstrukci od přelomu 60. a 70. let.

Historická a památkově chráněná budova se dočkala nové jevištní technologie včetně unikátní točny. Ve druhém patře opery byla vybudována moderní zkušebna s vynikající akustikou, byly renovovány zkušebny, baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Do hlediště byla instalována nová křesla. Na rekonstrukci opery se podílelo mnoho restaurátorů, kteří profesionálně vyčistili nástěnné malby Eduarda Veitha.

Další článek: Po pandemii nás čeká pragmatická digitální tranformace