Inovace dodavatelského řetězce může urychlit uvedení produktu na trh

Rockwell Automation s.r.o.
— vydáno 21. března 2022

Ředitelka dodavatelského řetězce ve společnosti Rockwell Automation, Jen Upthegrove, uvažuje, jaký vliv měla pandemie na zavedené pracovní postupy a v čem tyto změny dopomohly k větší efektivitě.

Jako vedoucí pracovnice ve společnosti Rockwell Automation je Jen odpovědná za optimalizaci procesů a zpřístupnění technologií v dodavatelském řetězci. Během pandemie začala čelit předtím nevídané kombinaci mnoha potíží a potýkala se s nepředvídatelnými absencemi a nařízeními k domácí izolaci. Ve firmě byli připraveni zvládnout i několik těchto problémů naráz, ale časová shoda a nepředvídatelnost vedly k nerovnováze.

Naštěstí informace dostupné z práce na digitální transformaci dodavatelského řetězce pomohly rychleji zjistit, kde jsou mezery. Celý tým začal pátrat, jak pomocí těchto informací vyvážit proměnlivost poptávky a nabídky a stanovit priority pro zákazníky.

Přehlednost zjednodušuje rozhodování o dodavatelském řetězci

Před několika lety firma Rockwell Automation investovala do centralizace dat. Ta spočívala ve vytvoření „jediného zdroje pravdivých informací“ a ve zjednodušení přenosu informací v celém dodavatelském řetězci. Přestože tento proces nadále probíhá a vyvíjí se, díky dostupnosti a množství dat získali kvalitativní i kvantitativní obraz situace.

Mizející pracovní síla

Jednou z mezer byla mizející pracovní síla v celém dodavatelském řetězci. Tento jev přetrvával ve výrobním prostředí i v dodavatelské základně.

Plány nezohledňovaly různou povahu absencí během pandemie, které někdy vedly k drastickému, okamžitému snížení počtu pracovníků. V jednom okamžiku byla denní absence v některých výrobních závodech 30 % nebo vyšší. Běžně tato hodnota dosahuje přibližně 5 %. Podobně byla ovlivněna dodavatelská základna. Pozorovali nepředvídatelné prodloužení dříve stabilních dodacích lhůt.

Kvůli nejisté dostupnosti pracovní síly a omezenému trhu práce se agilita a odolnost dodavatelského řetězce stávají ještě důležitějšími. V Rockwell Automation se díky získaným datům stali odborníky na sestavování alternativních scénářů dodávek a výroby a informovali zákazníky o tom, která z možností povede k nejlepšímu výsledku s ohledem na náklady i služby.

Digitální transformace vede ke kolektivní diskusi

Díky shromažďování informací a společným rozhovorům v rámci celého podniku i jednotlivých oddělení jsou schopni efektivnějšího rozhodování a provádění změn. Podařilo se tak maximálně zhodnotit investice do technologií způsobem, který ani neočekávali.

Integrovaná strategie „plánovat – získat zdroje – vytvořit – dodat“ zjednodušuje dodavatelský řetězec. Slovo „integrace“ znamená následující: každá ze čtyř funkcí představuje vzájemné souvislosti, takže když se něco stane v jedné oblasti, lze předvídat, jak a kdy to ovlivní další tři oblasti a jak zmírnit extrémy.

Globální nejistota posledních několika let pomohla tomuto přístupu dospět. Už nebylo nutné natolik ručně manipulovat s daty, aby získali potřebné informace. Pandemie donutila tým Jen Upthegrove se při práci soustředit na schopnost propojit data a využívat nejvhodnější atributy, aby získali systematičtější schopnost stanovovat priority.

Rytmus provozu a plánování v uzavřené smyčce

Díky strategii realizovat koncept Connected Enterprise pomáhá Rockwell Automation organizacím řešit každodenní výrobní výzvy. Jako výrobce s vlastním integrovaným dodavatelským řetězcem chápe měnící se podmínky v průmyslu, kterým globální výrobci dnes čelí.

V Rockwell Automation museli digitálně vylepšit a znovu přeprojektovat své vlastní provozní postupy. Mapy operátorů poskytují přímý přehled o narušení provozu a umožňují maximalizovat dostupnost. Díky nástrojům pro vzdálenou spolupráci se testy produktů přesunuly ze skutečného do virtuálního prostředí.

Plánování v uzavřené smyčce je digitálním mostem mezi výrobou a podnikem. Modernizuj se plánování digitálním propojením systému MES a sady výkonných nástrojů umožňující výrobním týmům zvyšovat přidanou hodnotu. Zahrnuje to plánovací algoritmus, vizualizační nástroje založené na konfigurovatelných obchodních pravidlech, vizualizační nástroje personálního obsazení, které přiřazují práci pracovníkům na základě zdrojů a certifikace, nástroj pro analýzu v uzavřené smyčce monitorující výkon oproti omezením, a vylepšení zobrazení procesu pro supervizora a operátora ve výrobě.

Automatizace plánovacího procesu a odpovídajících transakcí dosáhla 40% snížení požadovaných plánovaných zdrojů při současném zajištění osvědčených postupů a 25% zlepšení přímé práce.

Když je více dat až příliš mnoho

„Digitální transformace poskytla mnohem více dat, a když chápeme jejich smysl, jsme rychlejší. Tam, kde nám jejich smysl chybí – když lidé nerozumí – jsme pomalejší a ztěžujeme si hledání odpovědi,“ říká Jen Upthegrove.

Autorka: Jen Upthegrove je ředitelkou v oddělení dodavatelského řetězce ve společnosti Rockwell Automation.

Další článek: Veletrh AMPER 2022 očekává 550 vystavujících