Každý prst robotické ruky SVH se dokáže pohybovat nezávisle

SCHUNK Intec s.r.o.
— vydáno 3. února 2021

Pokročilé upínací a uchopovací systémy zjednodušují a zrychlují výrobu. Pro řadu aplikací jsou nutné speciální, jednoúčelové uchopovače. Na opačném pólu stojí, a jsou stále žádanější, co možná nejvíce univerzální chapadla. Jaké univerzálnější uchopovací zařízení si lze představit než lidskou ruku? Zde si vzala svůj vzor firma Schunk a vyrobila svůj dosud nejkomplexnější výrobek – servoelektrickou antropomorfní ruku SVH.

Hledáme-li ten nejuniverzálnější nástroj v přírodě, za kterým navíc stojí miliony let evolučního vývoje, pak je našim pomyslným vítězem jednoznačně lidská ruka. Bereme ji jako naprostou samozřejmost, a tak již málokdo z nás dokáže ocenit všechny její vlastnosti a možnosti. Jejich absence se však ukáže vždy, když se lidská ruka musí nahradit nějakým jiným nástrojem. 

Nemusíme se hned bavit o průmyslových aplikacích, kde nejrozmanitější uchopovací systémy (zkráceně chapadla) přemístí tisíce dílů každý den, ale i v obyčejném životě, při tak běžném úkonu, jako je například otočení palačinky na pánvi, narazíme na nešikovnost plastové obracečky, a kolikrát bychom místo ní do pánve nejraději sáhli vlastní rukou.

Firma SCHUNK se dlouhodobě specializuje na manipulaci napříč všemi odvětvími. Více než 30 let se zabývá výrobou a vývojem chapadel, která patří aktuálně ke špičce v oboru. Stejně jako lidské ruka i chapadla prochází neustálou „evolucí“. Posledním stadiem tohoto překotného vývoje je antropomorfní ruka od firmy Schunk, která se tak snaží konkurovat úžasnému nástroji na konci paže každého z nás – lidské ruce.

Pětiprstá ruka SVH je první chapadlo s certifikací pro kolaborativní provoz na světě

Jedná se o pětiprstou ruku SCHUNK SVH, která má za cíl co nejvíce se funkčně přiblížit předloze z dílny matky přírody. Zcela otevřeně je nutno přiznat, že evoluce má mírný náskok a dohnat těch pár milionů let nebude hračka. Pro maximální přiblížení ruka využívá inteligentního řízení všech 9 servomotorů tak, aby každý prst mohl vykonávat nezávislý pohyb. Samozřejmostí pak je schopnost natáčení v zápěstí a dvě provedení – stejně jako u lidské předlohy – pravá a levá varianta.

Chapadlo je taktéž certifikované pro blízkou spolupráci člověka s robotem. Tento certifikát obdržela ruka SCHUNK SVH již v roce 2017 jako první chapadlo pro kolaborativní aplikace na trhu.

Další článek: Průzkum ukazuje propad zájmu o průmyslové 3D tiskárny… jak jsme na tom v Česku?