Komunikace v reálném čase s Profinetem a 5G sítí

Siemens s.r.o.
— vydáno 14. června 2022

Společnost Siemens představuje přenos Profinet IO paketů prostřednictvím privátní sítě 5G. Ta umožňuje přenášet data v reálném čase v případě průmyslových aplikací. To vše je možné díky přenosové technologii VXLAN (Virtual Extensible LAN) ve směrovačích a bezpečnostních zařízeních Siemens Scalance 5G.

Součástí VXLAN je protokol Profinet IO, který se přenáší na Layer 2 do paketů na Layer 3, což umožňuje jejich přenos přes hranice sítě. Protože komunikace na Layer 2 nyní probíhá prostřednictvím 5G sítě, může centrální řídicí jednotka komunikovat s decentralizovanými I/O moduly na mobilních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV), a to prostřednictvím sítě Profinet v soukromé 5G síti. Jednotlivé AGV pak nemusejí využívat žádné místní řízení. Tím se šetří náklady a snižují nároky na údržbu.

Průmyslová 5G síť

Mobilní účastníci ve výrobních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV) v intralogistice a mobilní roboty, zvyšují flexibilitu výroby a vyžadují spolehlivou bezdrátovou komunikaci pro bezproblémový a bezpečný provoz.

S modelem Scalance MUM853-1 představuje Siemens svůj průmyslový 5G router pro rozvaděče. Zařízení propojuje místní průmyslové aplikace s veřejnými mobilními sítěmi 5G a 4G (LTE). Pomocí routeru lze prostřednictvím veřejné mobilní sítě s vysokou přenosovou rychlostí vzdáleně monitorovat a udržovat provozy, stroje, řídicí jednotky a další průmyslová zařízení. Kromě toho lze zařízení integrovat do soukromých sítí 5G. Scalance MUM853-1 tak umožňuje využití nejmodernějších aplikací, jako jsou mobilní roboty ve výrobě nebo autonomní vozíky v logistice.

První testy na soukromém testovacím 5G poli

První společnosti již síť testují. Například společnost HMS Networks integrovala do infrastruktury senzory prostřednictvím řídicí jednotky a 5G routeru. „Začlenění našich zařízení do sítě Siemens bylo velmi snadné,“ říká dr. Jens Jakobsen, vedoucí vývoje společnosti HMS Labs. Frank Hakemeyer, ředitel komunikačních rozhraní ve společnosti Phoenix Contact, dodává: „Na příkladu privátní 5G sítě společnosti Siemens na hanoverském veletrhu jsme ukázali, jak náš průmyslový 5G router nyní dokáže přenášet signály důležité pro bezpečnost také prostřednictvím mobilní komunikace. Zprovoznění našeho 5G routeru v rámci sítě Siemens bylo mimořádně snadné.“

Siemens vyvíjí vlastní 5G ekosystém, který zahrnuje 5G infrastrukturu pro soukromé 5G sítě a koncová zařízení. Infrastruktura 5G se stále vyvíjí a bude k dispozici v roce 2023.

Další článek: Kybernetická bezpečnost se týká každého