Konference Roboty 2023: Doufejme, že nám roboty vezmou práci

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 3. března 2023

Robotizace průmyslu pomalu nabírá na obrátkách, aktuálně se prosazuje v kovovýrobě. Na konferenci Roboty v Brně zazněly také zajímavé informace ukazující, že země s velkou mírou robotizace mají zároveň vysokou zaměstnanost. O pracovní místa se tedy nemusíme bát.

Letošní ročník konference Roboty 2023 byl již desátý a uskutečnil se v hotelu Avanti v Brně. Program byl zároveň přenášen on-line a registrovaní účastníci se k nejdůležitějším momentům programu mohou vrátit na záznamu umístěném na youtube. 

Roboty se rozšiřují do nových oborů 

Pohled na světové statistiky nabídla Susanne Bieller, generální sekretářka Mezinárodní robotické federace (IFR). Nepřekvapí setrvalý růst, rok 2021 byl co do počtu instalací rekordní. To platí nejen pro průmyslové, ale i pro kolaborativní roboty. Koboty zaznamenaly mezi lety 2020 a 2021 nárůst o 50 %. Covidová krize dopadla silněji na západní země, u kterých je v době pandemie zřetelný propad, ale Asijské trhy rostou nepřetržitě. Například Čína měla v roce 2021 více instalací než celý zbytek světa dohromady. Na druhém místě s růstem o 22 % je Japonsko. 

Důležité je, že se roboty prosazují v širší škále průmyslových oborů. To platí i pro Českou republiku, kde již není tahounem robotizace pouze automobilový průmysl. Ohromným nárůstem robotů se může chlubit kovovýroba a obrábění, kde počet instalací vzrostl ze 168 v roce 2020 na plných 528 v roce 2021, tedy trojnásobně. Počet nově instalovaných robotů v automotive segmentu za stejné období poklesl asi o třetinu. 

Roste počet firem s digitální strategií 

Výsledky ankety, kterou mezi svými členy provedl Svaz průmyslu a dopravy, prezentoval zástupce této instituce, Jiří Holoubek. Na úvod samozřejmě upozornil, že anketa z podstaty věci není objektivní průzkum, protože na ni odpovídají většinou firmy, které se o téma zajímají, výsledky jsou tedy možná o něco více optimistické než realita. 

Povzbudivý výsledek průzkumu ukazuje, že v České republice výrazně vzrost počet firem s digitální strategií, v roce 2022 jde o 54 %. S tím souvisí i skutečnost, že 50 % firem zvyšuje investice do Průmyslu 4.0. Od toho si firmy slibují zlepšení tržní pozice ve vztahu ke konkurenci a větší odolnost proti krizím a recesím. Druhé očekávání je založené mimo jiné na tom, že 60 % firem potvrdilo, že jim digitální nástroje reálně pomohly v době covidové krize a 30 % firem potvrzuje, že jim pomáhají i v současné situaci. 

Lidi nejsou…. a ani nebudou 

Produktivita českého průmyslu je na vynikající úrovni, zcela srovnatelná s produktivitou Německa, co nám tedy ještě schází? Tomu se ve svém příspěvku věnoval David Navrátil z České spořitelny. Odpověď je jednoduchá: Německo jsme dohnali, ale naše produkty mají nízkou přidanou hodnotu. Protože jsme subdodavatelská ekonomika, při stejné produkci náš HDP dosahuje jen 82 % HDP Německa. Oproti Německu také na jednotku HDP spotřebujeme dvojnásobné množství energie, což je při dnešních cenách cítit opravdu hodně. Navíc nám chybí domácí kapitál a domácí značky s globálními ambicemi. 

S kartami, které má naše země rozdané, je třeba jít cestou automatizace. Pokud chceme dál sázet na výrobu, musíme ji extrémně zefektivnit. Obavy z robotiky vůbec nejsou na místě, naopak. „Doufejme, že nám roboti vezmou práci. Země s vysokou robotizací mají prokazatelně také vysokou zaměstnanost,“ uzavírá David Navrátil. 

Co je nového na trhu 

Hlavní inovace robotů se odehrávají v oblasti snadného programování a bezpečného provozu. Právě v tom tkví stoupající obliba kobotů, jejichž portfolio roste u všech výrobců robotů. Aktuální novinky do kolaborativní rodiny uvádí KUKA a Universal Robots. Koboty se také prosazují v dříve obtížně automatizovatelných aplikacích, jako je například broušení. Oproti všeobecně žádané univerzálnosti a flexibilitě robotů se osvědčuje i cesta specializace. V uplynulých letech vzrostl zájem o roboty ve zdravotnictví a potravinářství, takže stoupl i počet přizpůsobených robotů s certifikacemi pro tato odvětví. Zajímavou letošní novinkou je také extrémně přesný robot pro laserové řezání z dílny společnosti Stäubli.

Další článek: MSV 2023 – termín konání Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně