Malé letadlo s kolmým startem ZURI bude k vyzkoušení nejdříve virtuálně

Technodat, CAE – systémy, s.r.o.
— vydáno 1. října 2020

O digitálním dvojčeti na našich stránkách píšeme relativně často, ale dnes poprvé se jedná o digitální dvojče letadla. Výroba malého letounu ZURI je ve fázi startupu, společnost Technodat ale připraví virtuální model, který umožní se v letadle „proletět“ ještě dříve než bude hotový první kus.

Český startup Zuri připravuje malý letoun s vertikálním vzletem a přistáním typu VTOL. Dolet stroje je plánován na 700 kilometrů, maximální rychlost 300 km/h a maximální výška, kam může až se čtyřmi pasažéry vystoupat, je 3400 metrů. Díky pokročilým technologiím, které dodaly společnosti VRgineers a TECHNODAT, mohou komunikovat a současně vzdáleně pracovat v prostředí virtuální reality všichni členové týmu ZURI, vývojáři, konstruktéři, dodavatelé a dokonce i potenciální investoři projektu.

„Zuri je revoluční projekt, který si zaslouží revoluční přístup. Spojením nejnovějších dostupných technologií v oblasti 3D modelování a virtuální reality, se nám podařilo vytvořit unikátní řešení pro vývoj a propagaci inovativních produktů,” říká Marek Polčák, CEO VRgineers a dodává: „Virtuální realita tak nachází své užití v pracovním procesu, kdy jsou pro vývoj a prezentaci nutné pokročilé nástroje. Díky naší dlouholeté spolupráci s Dassault Systèmes tu máme pokročilý nástroj pro technologie budoucnosti.”

Cílem je špičková prezentace a získání důvěry zákazníků

Klíčová vlastnost této nové technologie spočívá v tom, že konečný zákazník si může vyzkoušet letadlo dříve než začne jeho výroba. Vidět ho, zažít, sedět v něm. Díky tomuto získává k produktu důvěru ještě dříve, než je dokončen. Projekt pak takto získá od investorů snáze prostředky na výrobu a certifikaci již na začátku spolupráce. Jedná se o princip, který je v souladu s principy dnes moderní sdílené ekonomiky, v rámci které se budoucí zákazníci podílejí na nákladech na vývoj a výrobu, již od raných fází projektu.

„Vyvinout letadlo s kolmým startem není jednoduché. Proto bych rád poděkoval všem partnerům, kteří se na vývoji podílejí. Nyní nás čeká dokončení 11metrového prototypu a jeho první letové testy. Pro budoucnost našeho projektu je naše nová platforma, zejména za účelem prezentace projektu potenciálním investorům či zákazníkům, klíčová,” říká zakladatel Zuri Michal Illich.

Virtuální model bude obsahovat i všechno vnitřní vybavení letadla

3DEXPERIENCE platforma od Dassault Systèmes umožňuje výrobci letounu ZURI a jeho konstruktérům vytvořit úplné virtuální dvojče letounu, před zahájením vlastní výroby. Takový 3D model obsahuje kromě dokonalé geometrie i model vnitřních systémů letadla, platforma 3DEXPERIENCE podporuje vznik projektové dokumentace, pomáhá řídit procesy návrhu a vazby na výrobu. Díky tomuto úplnému digitálnímu dvojčeti je jednodušší jednání s dodavateli, simulace a certifikace výrobku, jeho samotná výroba, ale také obchod, propagace a zajišťování investic. Takto vypadá budoucnost vývoje a výroby náročných technologických zařízení. 3DEXPERIENCE platformu nasadila do ZURI společnosti Technodat, CAE systémy s.r.o., certifikovaný zástupce Dassault Systèmes pro Českou republiku a Slovensko.

„V projektu Zuri naplňujeme poslání naší firmy – inspirovat české inovativní firmy. Nasadili jsme špičkovou technologii, vyškolili personál a nyní se radujeme z jejich úspěchů. Zuri byl a stále je ukázka úspěšné spolupráce technologických firem v jednadvacátém století,” říká Aleš Kobylík, CEO, Technodat.

Další článek: Větší a složitější stroje se nyní prodávají lépe než dříve, říká jednatel DMG MORI Czech