Potenciál 3D tisku je ohromný, stejně jako množství projektů proti koronaviru

Redakce Redakce
— vydáno 11. května 2020

Řadě masek vyrobených 3D tiskem se v poslední době dostalo mediální pozornosti. Ovšem nemusíte pracovat zrovna v úspěšném technologickém centru, aby se vaše nápady staly skutečností. 3D tiskárny i široká škála materiálů pro tisk jsou běžně dostupné téměř každému. Přinášíme vám další ukázky vytištěných výrobků i rozhovor s tvůrci.

Mezi dobrovolníky, kteří tisknou ochranné masky patří i studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Oldřich Vojta a Dominik Stárek. „Distribuujeme do Zlínské farnosti, dále pro pracovníky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a poté i do rodin s dětmi, kterým mnohdy nesedí tradiční masky bavlněné, a respirátory jsou na ně příliš velké.“ říká Oldřich Vojta. Více o samotném tisku, náležitostech a dezinfekci masky se dočtete v rozhovoru:

Z jakým materiálů tisknete a proč?

Tiskli jsme z materiálů od Fillamentum – PLA Extrafill Noble Blue, Traffic Yellow, Traffic White a také z CPE HG 100, rovněž od Fillamentum. Nově zkoušíme i Flexfill TPE 96A, který si s námi ještě trochu pohrává, ale věřím, že mu brzy přijdeme na kloub. Z PLA jsme tiskli, protože bylo po ruce, když jsme ještě neměli jiné materiály a celkově jsme na něj nejvíce zvyklí. O to větší výzva přišla, když jsme dostali CPE a Flexfill.

Jaký materiál je podle vás k tomuto účelu nejvhodnější?

To je nejspíš otázka pro výzkumné pracovníky. Náš osobní názor z pohledu „domácích uživatelů“ je nejspíš materiál PLA. Jednak je sympatické, že jde o bio plast, ale rovněž i tisk byl vždy nejlepší. Mezi další benefit patří i nízký tavný bod PLA, a to zejména při produkci ochranných masek a respirátorů. Této přednosti jsme využili v případném individuálním dotvarování u nositele masky/respirátoru ponořením kraje masky/respirátoru do horké vodní lázně a poté ručním dotvarováním, tak aby perfektně přiléhal na obličeji. Předně je ale důležité, aby každý domácí tiskař tiskl z toho, co jemu vyhovuje nejvíce a s čím je již sžitý.

Takto tisknou respirátory Oldřich Vojta a Dominik Stárek z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Co byla největší obtíž při tisku? Na co by si měl tiskař dávat pozor?

U materiálu CPE HG 100 jsme dlouho řešili problém se sušením filamentu před tiskem (doporučuje se 5 hod na 75 °C). Tato krize nás zastihla během akademického roku a zůstali jsme v karanténě na univerzitní koleji, kde nemáme přístup ke klasické pečicí troubě. Nakonec jsme to vyřešili domluvou se spolužáky, kteří bydlí v jednom z tzv. „Baťových domků“.

Bylo potřeba vytištěný model doplnit nějakým vybavením?

Jelikož tiskneme dva modely respirátoru, každý se zakládá na jiných doplňcích. První respirátor/maska je doplněna o pruženku, spolu s nástavnou galanterní brzdičkou, která se upravuje utažením pruženky na hlavě. Pro filtr jsme použili pevný molitan vyplňující prostor mezi filtrem a krytkou respirátoru/masky a dále nano filtr F9-VFT-9 od firmy Ekofiltr, který nám poskytli zdarma právě na účely využití do námi tisknutých modelů. Druhý typ masky/respirátoru je opatřen ještě o celkové potažení vrchní poloviny gumové rukavice, která prakticky odstraní riziko poréznosti 3D tištěného modelu a zároveň zajistí těsnění obvodu dotýkajícího se obličeje. Tento model již navíc nepotřebuje molitanovou výplň, jelikož je prostor pro filtr přesně vymezen šířce filtrační tkaniny.

Jak by se měl respirátor správně udržovat?

Tuto otázku jsme si položili také a jelikož nejsme chemici ani hygienici, zašli jsme do místní lékárny, kde nám paní magistra pomohla vysvětlit, jak dezinfikovat masku spolu s filtry. Doporučila nám k tomu využít minimálně 60% alkohol, tím respirátor desinfikovat. Filtry jsou jednorázové. Molitan vždy ponoříme do alkoholu a pak vysušíme, lze ho tedy využívat opakovaně. Jako alkohol se osvědčila klasická modrá Alpa, jelikož má potřebných 60 % a navíc obsahuje mentol, který pomáhá otevírat dýchací cesty.

Jak dlouho trvá tisk jednoho respirátoru a kolik je potřeba materiálu?

Tisk dvou respirátorů trvá 13 h (2× maska, krytky svrchní i vnitřní), materiálu se spotřebuje 137 g na oba dva.

Pro koho respirátory tisknete?

Distribuujeme do Zlínské farnosti, dále pro pracovníky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a poté i do rodin s dětmi, kterým mnohdy nesedí tradiční masky bavlněné, a respirátory jsou na ně příliš velké. Toto beru jako ohromné pozitivum 3D tisku, jelikož tentýž výrobek lze upravit pro celé spektrum velikostí dle předem zadaných parametrů.

Oldřich Vojta a Dominik StárekZcela jiný typ masek tiskne firma 3DemonPraktickou pomůcku pro spolehlivé nošení roušky tiskne pan Martin HradilTyto ochranné štíty v zářivých barvách vytiskl pan Martin Bohušík ze zdarma dodaného materiálu od firmy Fillamentum

Další článek: Roboti ABB jsou nyní nedílnou součástí portfolia B&R